Złoty może się osłabić przez Ukrainę, ale na razie mocno traci rubel

Złoty przez sytuację na Ukrainie jest najbardziej narażony na spadek kursu, wśród walut regionu - ocenili analitycy Danske Bank. Dotąd nasza waluta jednak nie traci na wartości, za to rosyjski rubel osiąga pięcioletnie minima.

Złoty może się osłabić przez Ukrainę, ale na razie mocno traci rubel
Źródło zdjęć: © AFP | SERGEI SUPINSKY

20.02.2014 | aktual.: 20.02.2014 17:15

"Pogarszająca się sytuacja na Ukrainie spowodowała większe fluktuacje kursowe walut Europy centralnej i wschodniej. Oprócz rosyjskiego rubla pod presją były forinty i leje. Na największe ryzyko w przypadku geopolitycznej eskalacji konfliktu narażony jest złoty" - napisał w czwartkowej notatce Danske Bank.

Od kilku dni nasza waluta się jednak umacniała. W czwartek ok. godz. 16.40 za dolara płacono 3,03 zł, czyli tyle, co w środę. Z kolei rosyjska waluta była wyceniana w stosunku 1 do 36 w stosunku do amerykańskiej - to najsłabszy jej kurs od początku 2009 roku.

Podobnie jest ukraińską hrywną, która też była najtańsza od 2009 roku, jej kurs w stosunku do dolara przebił 9 do 1.

Według Danske Bank geopolityczne obawy wzrosły po tym, jak region Lwowa ogłosił niezależność od centralnej administracji.

Niski kurs rubla - zdaniem analityków - może wymusić na rosyjskim banku centralnym interwencję walutową. Danske podkreśla, że nasilenie wyprzedaży rubla i interwencja w jego obronie może doprowadzić do wyhamowania aktywności rosyjskiej gospodarki, która i tak wyraźnie spowolniła.

Inny bank BNP Paribas obawia się, że polityczny kryzys na Ukrainie przełoży się na jeszcze większe wycofywanie oszczędności z ukraińskich banków i wzrost popytu na waluty zachodnie.

BNP Paribas szacuje na 17,8 mld dol. rezerwy walutowe ukraińskiego centralnego banku, co odpowiada wartości ukraińskiego importu towarowego w ciągu 2,5 miesięcy.

Analitycy BNP Paribas spodziewają się wprowadzenia dalszych administracyjnych ograniczeń w dostępie do walut obcych na Ukrainie.

Narodowy Bank Ukrainy ograniczył 7 lutego możliwość zakupu obcych walut przez osoby fizyczne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)