Trwa ładowanie...

Złoty najmocniejszy do euro od pięciu tygodni

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi umocnienie się polskiej waluty wobec euro do pięciotygodniowych maksimów. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1971 zł za euro, 3,3855 zł wobec dolara oraz 3,4884 zł względem franka szwajcarskiego.

Złoty najmocniejszy do euro od pięciu tygodniŹródło: Fotolia, fot: whitelook
d8nw1uh

Nowy tydzień przynosi nam mocniejsze otwarcie na złotym, głównie na bazie EUR/PLN (onad pięciotygodniowe minima) oraz CHF/PLN (Ponad trzytygodniowe minima), choć analogiczne impulsy widoczne są również na USD/PLN czy GBP/PLN.

Ruch ten w dużej mierze jest kontynuacją wzrostów na złotym z piątku, kiedy na bazie uruchomienia programu skupu ABS oraz deklaracji o dalszych narzędziach stymulacji w wykonaniu EBC, pod presją znalazło się euro, a na aktywach CEE pojawił się wzmożony popyt. Widoczne to było również w wycenie polskiego długu, gdzie w ciągu sesji rentowności spadły nawet o 20pb.

Inwestorzy zakładają, iż kolejnym ruchem ze strony europejskiej instytucji centralnej może być rozpoczęcie skupu obligacji rządowych. Skokowe umocnienie walut CEE widoczne jest na większości zestawień z euro (m.in. EUR/HUF czy EUR/CZK) należy jednak pamiętać, iż jest to głównie proporcjonalna reakcja na aktualne wydarzenia na eurodolarze (dwutygodniowe minima) i w pierwszych godzinach handlu prawdopodobny jest ruch korekcyjny. W szerszym ujęciu spadki euro pod działania EBC "otwierają" nam scenariusz rozegrania mocniejszego złotego w kolejnych tygodniach na bazie luzowania w Strefie Euro.

d8nw1uh

Dzisiejsza sesja nie przyniesie nam wielu kluczowych publikacji zarówno z szerokiego rynku jak i w Polsce. Warto jednak zwrócić uwagę na zaplanowany na godz. 10:00 odczyt niemieckiego indeksu IFO za listopad, gdzie inwestorzy oczekują dalszego spadku wskaźnika do 103 pkt.

W kraju w bieżącym tygodniu warto bliżej przyjrzeć się jutrzejszym danym dot. sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia w październiku. Ponadto w piątek 21 listopada GUS poda wskazanie z zakresu wstępnego szacunku PKB za III kw. 2014r., które pozwoli dokładnej przyjrzeć się poszczególnym składowym. Dane odczytywane będą przez pryzmat ewentualnych działań RPP w grudniu, gdzie część rynku zaczyna zakładać utrzymanie stóp na bieżącym poziomie do końca roku, a kolejne obniżki dopiero w 2015r.

Z rynkowego punktu mocniejsze otwarcie tygodnia na złotym wskazuje na potencjalną próbę kontynuacji umocnienia polskiej waluty po wyjściu dołem z ponad pięciotygodniowych konsolidacji m.in. na EUR/PLN czy CHF/PLN.

W pierwszych godzinach handlu prawdopodobny jest ruch korekcyjny (tym bardziej, iż aktualna płynność na rynku utrudnia obiektywną ocenę), niemniej prawdopodobnym wydaje się pogłębienie minimów (do okolic 4,17 PLN za euro oraz 3,45-3,46 CHF/PLN) na parach w dalszej części tygodnia. USD/PLN oraz GBP/PLN nie wykazują większych zmian.

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
DM BOŚ

d8nw1uh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8nw1uh