Trwa ładowanie...
euro

Złoty nieco słabszy na początku tygodnia

Złoty rozpoczął czwarty tydzień września od osłabienia. O godzinie 10:58 kurs USD/PLN testował poziom 2,8255 zł, a EUR/PLN 4,1459 zł, wobec odpowiednio 2,8060 zł 4,1310 zł w piątek pod koniec dnia.

Share
Złoty nieco słabszy na początku tygodnia
Źródło: X-Trade Brokers DM
d2bf5kf

Cieniem na notowaniach polskiej waluty, podobnie jak to ma miejsce w przypadku czeskiej korony i węgierskiego forinta, kładzie się pogorszenie klimatu inwestycyjnego związane z realizacją zysków na głównych światowych parkietach oraz analogicznym procesem obserwowanym na EUR/USD. Sentymentu nie poprawiają również ostrzeżenia płynące z agencji ratingowej Fitch. Ostrzegała ona, że z uwagi na spowolnienie gospodarcza sytuacja finansów publicznych Polski, Czech i Węgier będzie się pogarszać. Zwracając jednocześnie uwagę, że jeżeli rządy nie przedstawią programów naprawczych, to może dojść do obniżenia ratingów.

Obserwując przedpołudniowe zachowanie złotego nie widać natomiast cienia zaniepokojenia rynkowymi konsekwencjami ewentualnej wypłaty dywidendy (szacuje się, że będzie to 12 mld zł) przez PZU. Taka decyzja mogłaby zostać podjęta już w najbliższy piątek, jeżeli tylko wcześniej Skarb Państwa zawrze ugodę z Eureko.

d2bf5kf

Zarówno dziś, jak i w kolejnych dniach, notowania polskiej waluty powinny pozostawać pod głównym wpływem, kształtowanych przez giełdy, nastrojów na rynkach finansowych oraz notowań EUR/USD. Inne czynniki które mogą mieć wpływ na notowania to kwestia dywidendy, publikowane w środę dane o sprzedaży detalicznej w Polsce oraz wyniki aukcji obligacji, która również zostanie przeprowadzona w środę.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

d2bf5kf

Podziel się opinią

Share
d2bf5kf
d2bf5kf