Złoty oscyluje blisko kluczowych zakresów.

Podczas porannego handlu złoty notowany jest blisko 2 - tygodniowych minimów. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,1682 PLN za euro, 3,173 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4730 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym skokowo wzrosły osiągając poziom 5,578% w przypadku instrumentów 10 – letnich.

Złoty oscyluje blisko kluczowych zakresów.
Źródło zdjęć: © DM BOS

Podczas porannego handlu złoty notowany jest blisko 2 - tygodniowych minimów. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,1682 PLN za euro, 3,173 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4730 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym skokowo wzrosły osiągając poziom 5,578% w przypadku instrumentów 10 – letnich.

Polska waluta przez długi czas pozostawała bardzo stabilna względem niekorzystnych ruchów na eurodolarze. Tymczasem ostatni tydzień przyniósł ruch deprecjacyjny rzędu -0,8% na złotym, podczas, gdy regionalne safe haven (korona czeska) zanotowała wzrost wartości o 0,4%. Wraz z polską walutą tracił również węgierski forint (ruch spadkowy rzędu -0,5%). Inwestorzy zareagowali przede wszystkim negatywnie na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy (zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oczek. 200 tys, publikacja 120 tys.), nie bez znacznie jednak pozostają również czynniki regionalne, gdzie pomimo ostatnich budujących danych z gospodarki węgierskiej dominującym wydaje się fakt, że Budapeszt najprawdopodobniej nie rozpocznie w kwietniu planowych rozmów z MFW dotyczących udostępniania linii kredytowej (informację taką podała węgierska gazeta Nepszabadsag). Wydaje się, iż rozpoczyna realizować się scenariusz, którego obawiali się inwestorzy, a mianowicie, że do momentu wycofania się z kontrowersyjnych
projektów legislacyjnych formalne rozmowy nie zostaną zainicjowane. Już wcześniej czynnik ten wymieniano jako potencjalne zagrożenie dla stabilności nastrojów wokół walut regionu Europy – Środkowo Wschodniej.

Jeżeli zaś chodzi o złotego to należy skupić się na wypowiedziach wiceministra finansów Dominika Radziwiłła przytaczane przez agencję Reuters. W wywiadzie dla agencji informacyjnej decydent potwierdził wcześniejsze doniesienia, iż Ministerstwo Finansów (BGK)
w II kwartale ograniczy wymianę dewiz na rynku walutowym, przesuwając środek ciężkości w kierunku NBP. Warto jednak nadmienić, iż wiceminister powiedział również, że w przypadku zaistnienia określonych przesłanek i potrzeb resort w dalszym ciągu może zdecydować się na wymianę poprzez rynek. Sugeruje to, że w przypadku destabilizacji notowań złotego wywołanych przez czynniki zewnętrzne możliwe jednak będzie wzrost aktywności BGK na rynku (którego znacząca obecność na rynku była raportowana przez uczestników rynku w ostatnich tygodniach). Niemniej spadek aktywności jednej z dwóch znaczących instytucji centralnych może negatywnie odbić się na notowaniach złotego w najbliższym czasie.

Wiceminister finansów poinformował również, iż resort planuje w kwietniu przeprowadzić emisję długu we franku szwajcarskim. Sugerowana pula (kilkaset mln) najprawdopodobniej nie będzie duża, stąd też bardziej znacząca będzie próba uplasowania długu denominowanego w dolarach i wspólnej walucie, która planowana jest jeszcze przed wakacjami.

W przypadku ostatnich ruchów na złotym potwierdzona zostaje teza, iż pomimo utrzymywania się ostatnich pozytywnych nastrojów i komentarzy wokół złotego, ciągle pozostaje on głównie podatny na czynniki zewnętrzne, warunkujące notowania na rynkach globalnych.

W trakcie dzisiejszej sesji nie zaplanowano żadnych znaczących publikacji z rynku krajowego, stąd też złoty całkowicie podatny będzie na kształtowanie się nastrojów na rynku globalnym. A te najprawdopodobniej pozostaną wytłumione jako, iż w kalendarzu nie figurują kluczowe dane fundamentalne. Warto zwrócić jednak uwagę na dzisiejszy odczyt europejskiego indeksu Sentix (godz. 10:30 oczek. -8,1 pkt) zwyczajowo względnie pomijanego jednak podczas dzisiejszej jeszcze mało-płynnej sesji mogący wpłynąć na notowania. Ponadto inwestorzy zwrócą najpewniej uwagę na dzisiejsze publikacje z gospodarek Strefy Euro (produkcja przemysłowa we Francji godz. 08:45). Kluczowym jednak wydaje się dalsze kształtowanie nastrojów wokół maruderów Unijnych, tym bardziej, iż przed południem zaplanowany zostało wystąpienie członka EBC dotyczące prognoz w zakresie stabilności hiszpańskiego systemu bankowego.

Z technicznego punktu widzenia polska waluta znajduje się blisko kluczowego zakresu 4,18 – 4,20 EUR/PLN. Jest to już drugi test tego obszaru , stąd też należy oczekiwać, iż jego przekroczenie wymagać będzie silnego impulsu (pochodzącego najprawdopodobniej z rynku eurodolara). 4,18 – 4,20 EUR/PLN oraz 3,47 – 3,50 CHF/PLN stanowią psychologiczną barierę powyżej, której można przypuszczać, iż kapitał zagraniczny, który odpowiedzialny był za umocnienie złotego w ostatnich 3miesiącach zaczyna redukować swoje pozycje. Niemniej najbliższe godziny najprawdopodobniej przyniosą oscylowanie notowań poniżej tych zakresów, a nawet możliwą próbę odreagowania ostatnich wzrostów.

EUR/PLN: Podejście pod 4,18 PLN sygnalizuje, iż w przypadku utrzymania się neutralnych nastrojów na rynkach możliwe jest odreagowanie w kierunku 4,1580 PLN, co musiałoby jedyna zostać wsparte również sytuacją na rynku eurodolara.

Wsparcia: 4,1580 PLN 4,1223 PLN
Opór: 4,18 PLN, 4,20 PLN

USD/PLN: Przebicie oporu na 3,17 PLN wprowadziło notowania w nowy zakres wahań z przedziału 3,,17 – 3,1933 PLN.

Wsparcie: 3,17 PLN, 3,15 PLN
Opór: 3,1933 PLN, 3,2151 PLN

CHF/PLN: Odbicie od 3,47 PLN sugeruje, że podaż powyżej tego zakresu ciągle pozostaje aktywna. Niemniej sentyment wokół złotego ciąży na notowaniach stąd też potencjalna korekta spadkowa ograniczana będzie przez poziom 3,45 PLN, który rozpatrywać należy jako istotne wsparcie.

Wsparcia: 3,45 PLN, 3,43 PLN
Opór: 3,47 PLN, 3,50 PLN.

Konrad Ryczko
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
eurozłotyfrank

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)