Złoty pod wpływem silnych wstrząsów
W czasie handlu azjatyckiego dolar nieznacznie stracił na wartości. Wspólna waluta osiągnęła minimum na poziomie 1,3257.
12.12.2008 08:55
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
W czasie handlu azjatyckiego dolar nieznacznie stracił na wartości. Wspólna waluta osiągnęła minimum na poziomie 1,3257. Dziś poznamy z Eurolandu dynamikę produkcji przemysłowej za październik. Oczekuje się odczytu na poziomie (-1)% m/m, przy poprzednich (-1,6). Z USA poznamy inflację PPI za listopad. Prognozuje się (-1,8)% m/m, przy poprzednich (-2,8). Dynamika sprzedaży detalicznej oczekiwana jest na poziomie (-1,5)% m/m. Potwierdzenie prognoz oznaczałoby niewielki wzrost konsumpcji. Oczywiście sytuacja ta może być spowodowana zakupami świątecznymi. Teorię tę potwierdzałyby prognozy dotyczące zapasów niesprzedanych towarów, które wskazują na odczyt rzędu (-0,1)% m/m. Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan w grudniu spodziewany jest na poziomie 58 pkt., przy poprzednich 55,3. Pojawienie się dużej zmienności dzisiaj na rynku będzie determinowane przez oczekiwania, co do dalszego kierunku zmian. Giełda w Nowym Jorku straciła na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 8565,09 pkt., tj. (-2,24)%.
Złoto potwierdziło aprecjację dolara tracąc na wartości i osiągając minimum na poziomie 807,60 usd/oz.
O godzinie 08.02 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3278 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: godziny sesji nocnej tym razem przyniosły istotne zmiany – kurs po raz pierwszy od 30 października w sposób trwały wyszedł powyżej górnego ograniczenia szerokiej konsolidacji: 1,3300. Nocne maksimum wyniosło 1,3403! Mamy w związku z powyższym pierwszy wyraźny sygnał techniczny mogący zapowiadać powrót do słabszego dolara. W ujęciu intra day warto też zwrócić uwagę na dwukrotną nieudaną próbę wyjścia notowań powyżej linii 1,3400. Zarysowana przez te ruchy formacja klasyfikuje się jako klasyczny podwójny szczyt (ma zatem charakter spadkowy). W ciągu najbliższych godzin oczekiwać można w związku z powyższym przewagi po stronie niedźwiedzi. Najbliższe dwa wsparcia techniczne wyrysować można w rejonie 1,3210 i 1,3100.
RYNEK KRAJOWY
Rynek złotego pozostawał pod wpływem zachowań globalnych. Wspólna waluta osiągnęła maksimum na poziomie 3,9224, a dolar 2,9537. Dziś poznamy podaż pieniądza w listopadzie. Oczekuje się odczytu na poziomie 16,8% r/r, przy poprzednich 17,6. Saldo rachunku obrotów bieżących w październiku jest szacowane na (-2,1) mld EUR, i jest to nieznacznie więcej niż poprzednio. Informacje te nie powinny mieć jednak wpływu na zachowanie się naszej waluty. Giełda w Warszawie straciła na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 1827,55 pkt., tj. (-0,57)%. Ze względu na przebieg notowań za Oceanem dzisiaj inwestorzy mogą w dalszym ciągu wyprzedawać papiery wartościowe.
O godzinie 08.11 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,9060, a za dolara 2,9456 złotego.
Sytuacja techniczna na rynku złotego: USD/PLN – wczorajsza popołudniowa silna fala aprecjacji złotego sprowadziła notowania tej pary to nowego lokalnego dołka 2,8750, co przy górce w rejonie 3,0400 daje zmienność blisko 17 groszy! Tak dynamiczny ruch w znaczący sposób przebudował dotychczasowy obraz techniczny. Po pierwsze potwierdzone zostało silne wsparcie w rejonie 2,8700 – 2,8860, po drugie zasygnalizowana została możliwość trwalszego powrotu do mocniejszego złotego. Kluczowy dla tej pary będzie dzisiejsza sesja. Z technicznego punktu widzenia spodziewać się należy drugiego osunięcia cen w rejon wczorajszego dołka. Istotny w dalszym ciągu jest stopień korelacji z rynkiem eurodolara. Gwałtowne umocnienie złotego widoczne było również na rynku pary EUR/PLN, gdzie w ciągu zaledwie trzech godzin polska waluta zyskała względem euro ponad 14 groszy! Minimum osiągnęło wartość 3,8530, górka natomiast 3,9980. Tak silny spadek kursu z technicznego punktu widzenia bez wątpienia otworzył drogę do bardziej
aktywnych działań zwolenników mocniejszego złotego. Potwierdzeniem takiego scenariusza byłoby utrzymanie się cen w ciągu dzisiejszego handlu poniżej niedawnego wsparcia 3,9280 – 3,9350. Kluczowa linia obrony dla rynku EUR/PLN zlokalizowana jest w przestrzeni 3,8180 – 3,8300.
Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
Część makroekonomiczna: Maciej Kowal
ECM S.A.
| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. . |
| --- |