Złoty umacnia się pod koniec tygodnia

Dzisiaj zostały opublikowane dobre dane makroekonomiczne dla Polski, które wspierają polskiego złotego w odrabianiu wcześniej poniesionych strat względem ważniejszych walut na świecie. Pozytywne informacje napłynęły do nas również zza oceanu co w rezultacie poprawia ogólny sentyment na rynku walutowym.

22.12.2011 15:59

Wczorajsze wiadomości dotyczące Europejskiego Banku Centralnego poprawiły nastrój wśród inwestorów i zmniejszyły awersję do ryzyka, a co za tym idzie pojawił się większy apetyt na instrumenty z koszyka o podwyższonym ryzyku – do takich bez wątpienia należy rodzima waluta. Ten impuls jak również dzisiejsza publikacja danych makroekonomicznych, która okazała się finalnie lepsza od oczekiwań analityków miała pozytywny wydźwięk na złotego.

Listopadowa sprzedaż detaliczna wyniosła 12.6 proc. r/r wobec spodziewanego konsensusu 10.5 proc. r/r co wskazuje na dobrą i zdrową koniunkturę gospodarczą. Stopa bezrobocia okazała się z kolei prawie zgodna z wcześniejsza prognozą i wyniosła 12.1 proc. wobec 12 proc. oczekiwanych. Dobre dane sprzyjają krajowej walucie, która się umacnia w stosunku do euro. Para EURPLN o godzinie 15.10 notuje 4.4360 podczas gdy wczoraj na zakończenie dnia zanotowała 4.4450. Natomiast dzisiejsze minimum wynosi 4.4254 i jego przebicie otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego dołka 4.4164 z dnia 21 listopada. Złoty jest również coraz mocniejszy w relacji z frankiem szwajcarskim i para CHFPLN o godzinie 15.15 odnotowuje wartość 3.6267, a wczorajszą sesję zakończyła na poziomie 3.6409.
Dzisiejsze ekstremum dolne wynosi 3.6176 i jego przebicie dałoby szansę na osiągnięcie ostatniego dołka z dnia 8 grudnia, który wyniósł 3.5950 tak więc poniżej psychologicznego poziomu 3.60. Poza dobrą publikacją dla rodzimej waluty również dobre dane dla Stanów Zjednoczonych miały swój udział w poprawie ogólnego sentymenty na rynku walutowym – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu wyniosły 364 tyś. wobec spodziewanych 375 tyś., a deflator PKB w III kwartale osiągnął 2.6 proc. k/k względem 2.5 proc. k/k oczekiwanych. Dobrych nastrojów nie zdołały popsuć informacje dotyczące obniżenia raitingu Węgier z poziomu BBB- do BB+, który uznawany jest powszechnie za poziom śmieciowy. Agencja S&P uznała, że ten krok był nieunikniony z powodu pogarszającej się sytuacji politycznej wewnątrz kraju w związku z czym wiarygodność kredytowa w perspektywie krótkoterminowej również uległa redukcji do wartości B z wcześniejszych A-3.
Adrian Mech
NOBLE Markets
Dom Maklerski Noble Securities S.A.

Źródło artykułu:Noble Securities
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)