Złoty w dalszym ciągu słaby
Złoty pozostaje w niełasce inwestorów. Kolejny dzień z rzędu trwa jego wyprzedaż. Rodzimej walucie pomogły wczoraj doniesienia z niemieckiej gospodarki, które powstrzymały skalę osłabienia.
23.01.2013 11:47
Wtorek przyniósł nam sporo informacji. Z perspektywy polskiej gospodarki najważniejsze dane napłynęły od naszych zachodnich sąsiadów. Zaprezentowany wczoraj indeks instytutu ZEW wskazał na pozytywne nastroje wśród niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych. Wskaźnik przyjął w styczniu wartość 31,5 pkt. co znacząco przewyższało oczekiwania rynkowe wskazujące na poziom 12 pkt.
Co oznaczać to może dla Polski? Biorąc pod uwagę silne powiązania pomiędzy krajami, wskazania instytutu ZEW mogą napawać optymizmem. W niemieckiej gospodarce widoczne są pierwsze oznaki ożywienia, które za sprawą relacji handlowych powinny przenieść się na gospodarkę naszego kraju. Ze szczególną uwagą należy obserwować teraz informacje napływające od zachodniego sąsiada, które wskażą, czy rzeczywiście Niemcy najgorsze mają już za sobą.
Rozczarowujące dane makroekonomiczne dotarły do nas zza oceanu. Sprzedaż domów na rynku wtórym w grudniu wyniosła 4,94 mln i okazała się nie tylko gorsza od oczekiwań (5,1 mln), ale również słabsza od danych w poprzednim miesiącu (4,99 mln). Także odczyt indeksu FED z Richmond pozostawia wiele do życzenia. Ten indeks aktywności gospodarczej przyjął w styczniu wartość -12 pkt, podczas gdy szacunki analityków mówiły o dodatnim, czteropunktowym wyniku. Niepokoi fakt, że jest to kolejny wskazanie indeksu aktywności gospodarczej dla USA, które mówi o możliwości recesji gospodarczej (poprzednio, minusową wartość przyjął Indeks FED z Filadelfii: -5,8 pkt).
W dniu dzisiejszym kalendarz makroekonomiczny będzie niemal pusty. Szczególnie czujni powinni być inwestorzy zainteresowani parami walutowymi z funtem. Rynki otrzymają pokaźny pakiet informacji z brytyjskiej gospodarki. O godzinie 10.30 poznamy protokół z posiedzenia Banku Anglii. W tym samym czasie zaprezentowane zostaną odczyty z brytyjskiego rynku pracy. Do publicznej wiadomości podana zostanie stopa bezrobocia za listopad (oczekiwania: 7,8%) oraz zmiana liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w grudniu. Oczekiwania mówią o braku zmiany liczby osób ubiegających się o ten zasiłek.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 28.11.2012 do 23.01.2013
Kurs EUR/PLN znajduje się blisko górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Kurs nie przełamał linii oporu kanału wzrostowego i chwilowo zatrzymało to dalsze wzrosty. Osiągnęliśmy także 3 miesięczne maksimum na poziomie 4,1765. Granicą wsparcia dla dalszych wzrostów jest 55 okresowa średnia krocząca, która z każdym dniem jest coraz wyżej. U nas zaznaczona na zielono znajduje się na poziomie 4,1525 i może przeciąć się z kursem dając impuls to dalszych wzrostów i wybicia ku górze.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 28.11.2012 do 23.01.2013
Na parze CHF/PLN kurs ustanowił nowe minimum na poziomie 3,27. Od tego momentu kurs zawrócił i zmierza w kierunku północnym, przebijając kolejne zniesienia Fibonacciego, a także linię oporu będące górnym ograniczeniem kanału. Jeżeli kurs nie powróci poniżej 61,8% zniesienia Fibonacciego na poziomie 3,3840 to można się spodziewać wzrostu do poziomu 3,4220 czyli szczytu z początku grudnia.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 28.11.2012 do 23.01.2013
Kurs USD/PLN po odbiciu się od minimów ponownie zaczął zyskiwać na wartości. Kurs zatrzymał się w okolicy 50% zniesieniem Fibonacciego. Kurs przebił ten opór lecz po niewielkich wzrostach powrócił i obecnie znajduje się niemal idealnie na linii zniesienia i poziomie 3,1300. Na wykresie mamy także wyrysowaną linię trendu spadkowego wyrysowaną na wierzchołkach z grudnia i stycznia, zatem będzie to istotny opór dla dalszych wzrostów, a także 61,8% zniesienie Fibonacciego 3,1450. Spodziewać się można lekkich spadków w najbliższym czasie.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 28.11.2012 do 23.01.2013
Kurs GBP/PLN znajduje się w dość szerokim kanale spadkowym. Na początku zeszłego tygodnia ustanowił dołek na poziomie 4.9050. Od tego momentu kurs porusza się w wąskim kanale od tego poziomu do 4.9990 i to ten poziom stanowi obecnie opór, natomiast wsparciem jest wspomniane minimum na poziomie 4.9050.
Michał Iskat
specjalista Cash Management
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |