Trwa ładowanie...

Złoty zyskał po publikacji danych GUS i Eurostatu. Traci po wystąpieniu Yellen

Sytuację zmieni wystąpienie szefowej Fed przed amerykańskim Kongresem?

Złoty zyskał po publikacji danych GUS i Eurostatu. Traci po wystąpieniu YellenŹródło: Eastnews, fot: Aleksandra Szmigiel-Wisniewska/REPORTER
d1g16ds
d1g16ds

Lepsze od oczekiwań ekonomistów dane na temat wzrostu gospodarczego w Polsce i zawód statystykami z Wielkiej Brytanii i strefy euro sprzyjały przez większą część dnia umacnianiu złotego. Euro, funt, ale także pozostałe najważniejsze waluty zagraniczne były tańsze o kilka groszy. Sytuacja uległa jednak zmianie po wystąpieniu szefowej Fed przed Kongresem.

Aktualizacja 16:50

Jeszcze w poniedziałek kurs wymiany euro przekraczał 4,32 zł. We wtorek po południu był już 3 grosze niżej. To m.in. efekt wolniejszego od prognoz tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro, które wyniosło według najnowszych danych Eurostatu 1,7 proc. Oczekiwano wyniku na poziomie 1,8 proc.

To niewielka różnica, ale jeśli do tego dodać, że PKB Polski w czwartym kwartale rósł o 2,7 proc. wobec spodziewanych 2,5 proc., to otrzymujemy mieszankę informacji, które umacniają naszą walutę względem euro.

d1g16ds

Statystyki nie sprzyjały również brytyjskiemu funtowi. Ceny na Wyspach rosną nieco wolniej od prognoz. Inflacja wyniosła w styczniu 1,8 proc., a nie jak sądzono 1,9 proc. Niższe wartości wskaźnika będą sprzyjać utrzymywaniu przez Bank Anglii rekordowo niskich stóp procentowych, a to nie działa na korzyść funta, który w poniedziałek był już po 5,10 zł, a w południe kurs wynosił 5,03 zł.

Podobnie wyglądała sytuacja z frankiem szwajcarskim i dolarem. Amerykańskiej walucie ciążyły na początku dnia przede wszystkim informacje o tym, że Michael Flynn, pełniący funkcję doradcy prezydenta Trumpa w sprawach bezpieczeństwa narodowego, podał się do dymisji w związku ze ścisłymi kontaktami z rosyjskimi oficjelami.

Sytuacja na rynku może jeszcze ulec zmianie po godzinie 16:00 - ostrzegali analitycy i tak rzeczywiście się stało. Wraz z rozpoczęciem "zeznań” szefowej amerykańskiego banku centralnego przed Kongresem USA wyraźni umocnił się dolar.

Janet Yellen w swoim wystąpieniu zabrzmiała zdecydowanie "jastrzębio", sugerując że należy przyspieszyć podwyżki stóp procentowych. To sytuacja sprzyjająca amerykańskiej walucie. Wszystko wskazuje więc na to, że w jeszcze w tym roku aż trzykrotnie stawki oprocentowania Fed pójdą w górę.

W grudniu Fed po raz pierwszy od 2015 roku podniósł stopy procentowe z poziomu 0,50 do 0,75 proc.

Obserwuj bieżące notowania najważniejszych walut

d1g16ds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g16ds