Trwa ładowanie...
d4jnmnb

Zmiana perspektywy ratingu powinna skłonić RPP do obniżki stóp - Chojna-Duch, RPP

22.02. Warszawa (PAP) - Zmiana perspektywy ratingu Polski powinna skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych - tak o decyzji agencji Fitch mówiła w TVN CNBC...

Share
d4jnmnb

22.02. Warszawa (PAP) - Zmiana perspektywy ratingu Polski powinna skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych - tak o decyzji agencji Fitch mówiła w TVN CNBC członek rady Elżbieta Chojna-Duch. Dodała, że stopa podstawowa obecnie już powinna wynosić 3 proc. Nie wyklucza jednak, że wraz z poprawą gospodarczą RPP będzie musiała zacząć politykę zacieśniania.

Fitch podniósł w czwartek perspektywę ratingów Polski ze stabilnej do pozytywnej i potwierdził rating Polski na poziomie "A minus" dla walut zagranicznych i "A" dla waluty krajowej.

"Jest to sygnał, ocena warunkowa i RPP powinna wesprzeć ten sygnał. Jest to jeden instrument. Takich instrumentów potrzebujemy wiele. Po to, by gospodarka ruszyła i żeby powrócić do tych dobrych odczytów. Reform jest wiele i przed nami ciężka praca. RPP musi także te wszystkie czynniki brać pod uwagę, ocenić, analizować i podjąć właściwą decyzję. A właściwa decyzja dla gospodarki, dobra dla gospodarki, to obniżki stóp procentowych" - powiedziała w czwartek późnym wieczorem w TVN CNBC członkini RPP.

Chojna-Duch uważa, że o skali i terminie obniżek RPP będzie dyskutować, by mieć margines bezpieczeństwa w razie odbicia gospodarki.

d4jnmnb

"Skala będzie dyskutowana, tzn. właśnie ten moment ostateczny, kiedy ten cykl powinien się zakończyć. Po pierwsze jego data, czyli miesiąc i poziom, do którego powinniśmy dążyć. Poziom taki powinien być osiągnięty jak najszybciej, żeby w przypadku odbicia gospodarki, który zapowiada się, że będzie - bądź w II połowie roku, ale większe szanse, że w 2014 roku - ewentualnie podwyższać stopę procentową, by mieć to właściwe pole odpowiednio wcześniej, by nie zaskoczyła nas sytuacja na rynku, w gospodarce, w strefie euro, być może również" - powiedziała Chojna-Duch.

Zaznaczyła jednak, że do podwyżek stóp "daleka droga jeszcze".

"Na razie myślimy o obniżkach" - dodała.

Jej zdaniem w tej chwili zacieśnienie polityki monetarnej nie byłoby dobre przy trwającym zacieśnieniu polityki fiskalnej, ale brak obniżki stóp można odczytać "w pewnym sensie" jako zacieśnienie polityki.

d4jnmnb

"Biorąc pod uwagę, to co dzieje się po drugiej stronie ulicy Świętokrzyskiej my powinniśmy (gospodarkę - PAP) wspierać" - powiedziała.

Chojna-Duch spodziewa się dalszego spadku inflacji, który zostanie najprawdopodobniej potwierdzony w marcowej projekcji inflacyjnej.

"Sądzimy, że najbliższe miesiące pokażą, kwiecień chociażby już, że zejdziemy poniżej 1,5 proc. Kolejne miesiące to czerwiec, październik 2013 roku. RPP nie chce zejścia poniżej dolnej granicy celu. RPP nie chce tego osiągnąć. Celem jest 2,5 proc." - powiedziała.

Zdaniem członkini RPP cięcie o 100 pb jest możliwe. Obecnie poziom stopy podstawowej powinien wynosić 3 proc., ale nie ma "żadnego poziomu minimum", tym bardziej, że skala ewentualnego ożywienia jest jeszcze zagadką.

"Wszytko jest możliwe. Wszytko zależy od wyników głosowanie RPP. W tej chwili od 2-3 miesięcy powinien być poziom 3 proc. Jesteśmy lekko spóźnieni, ale wszystko jest do nadrobienia" - powiedziała.(PAP)

kba/ jtt/

d4jnmnb

Podziel się opinią

Share
d4jnmnb
d4jnmnb