Zmiana w fotelu prezesa ZUS
Aleksandra Wiktorow została odwołana z funkcji prezesa ZUS. Na jej miejsce został powołany Paweł Wypych - potwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.
01.06.2007 | aktual.: 01.06.2007 14:08
Według premiera Jarosława Kaczyńskiego odwołanie przez niego prezes ZUS Aleksandry Wiktorow to "normalny ruch kadrowy". _ Proszę tego nie rozumieć jako ataku na panią Wiktorow _ - podkreślił na konferencji prasowej szef rządu.
Przypomniał, że Wiktorow pełniła swoją funkcję od wielu lat (od 2001 r.) i była odpowiedzialna za zarządzanie bardzo dużymi pieniędzmi.
Podkreślił, że nowy prezes ZUS Paweł Wypych zajmował się już nadzorem nad ZUS z jego ramienia. _ Jest człowiekiem bardzo dobrze wprowadzonym w te sprawy i wydaje mi się, że będzie bardzo sprawnym szefem _.
_ Na dzisiejszym spotkaniu w ZUS wicepremier Przemysław Gosiewski podziękował serdecznie pani prezes Wiktorow i zadeklarował, że rząd chciałby korzystać z wiedzy pani prezes dotyczącej ubezpieczeń społecznych na innym stanowisku _ - powiedział szef Rady Nadzorczej ZUS Robert Gwiazdowski.
_ Natomiast w sytuacji gdy projekt reformy finansów publicznych zakłada przekształcenie ZUS-u w jednostkę budżetową to wymaga to koordynacji działań różnych resortów i stąd właśnie pan Paweł Wypych został powołany na to stanowisko _ - dodał Gwiazdowski.
Paweł Wypych potwierdził, że dostał już oficjalną nominację. Prezesa ZUS powołuje i odwołuje premier.
W życiorysie zamieszczonym na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czytamy, że Paweł Wypych urodził się w 1968 roku w Otwocku koło Warszawy. Jest absolwentem Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie organizacji pomocy społecznej na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania w administracji publicznej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego.
W 1996 roku został asystentem w Zakładzie Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. 3 lata później został dyrektorem w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie Powiatu Warszawskiego. W roku 2002 objął stanowisko dyrektora Biura Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał go na stanowisko sekretarza stanu i Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
W latach 1990-2003 Paweł Wypych był radnym w Warszawie.
15 grudnia 2006 roku objął stanowisko głównego doradcy Prezesa Rady Ministrów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
WP, PAP, IAR