Trwa ładowanie...
d1vo0k1

Zmiany w OFE mogą mieć negatywny wpływ na ceny akcji i płynność FI (opinia)

27.06. Warszawa (PAP) - Proponowane zmiany w systemie OFE przyniosłyby w krótkim i średnim okresie ulgę finansom publicznym, ale miałyby negatywny wpływ na ceny akcji i płynność...

d1vo0k1
d1vo0k1

27.06. Warszawa (PAP) - Proponowane zmiany w systemie OFE przyniosłyby w krótkim i średnim okresie ulgę finansom publicznym, ale miałyby negatywny wpływ na ceny akcji i płynność rynku długu - ocenia bank Goldman Sachs. Bank sygnalizuje wzrost długoterminowych ryzyk fiskalnych i możliwą presję na obniżenie polskich ratingów.

W środę ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE, dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.

"Proponowane zmiany w systemie emerytalnym przyniosłyby ulgę finansom publicznym, ale miałyby negatywny wpływ na ceny akcji i płynność rynku długu" - napisano w komentarzu datowanym na środę.

"Każdy z trzech wariantów skutkowałby zmniejszeniem aktywów OFE i/lub spadkiem przepływów do funduszy emerytalnych. Dwie pierwsze propozycje (dobrowolność i tzw. dobrowolność plus - PAP) są negatywne dla rynku kapitałowego ponieważ redukują przepływy do OFE (implikując niższe napływy na polski rynek kapitałowy w przyszłości) i potencjalnie wymuszają sprzedaż akcji +trzymanych+ obecnie na indywidualnych kontach emerytalnych (tych, którzy wybiorą przejście do ZUS)" - dodano.

d1vo0k1

"Ostatnia propozycja (zabronienie inwestycji w SPW) może okazać się pozytywna dla rynku kapitałowego, jednak, zważywszy na agresywniejszy profil alokacji, zwiększyłoby to wahania portfeli OFE" - napisano.

Goldman Sachs zwraca uwagę na ryzyka, jakie proponowane zmiany niosą dla płynności na polskim rynku długu.

"Sądzimy, że te zmiany, choć niekoniecznie negatywne dla cen obligacji, mogą mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie polskiego rynku długu i ryzyka finansowania. Zmniejszenie obligacyjnego portfela OFE może zmniejszyć płynność na rynku. To zmniejszyłoby bazę inwestorów, która normalnie stabilizuje rynek w okresie napięć. Automatycznie wzrosłaby zależność od inwestorów-nierezydentów, których udział w rynku by wzrósł" - napisano w komentarzu.

W KRÓTKIM i ŚREDNIM TERMINIE ZMIANY POZYTYWNE DLA FINANSÓW PUBLICZNYCH I PKB, W DŁUGIM TERMINIE WZROST RYZYK FISKALNYCH

d1vo0k1

Goldman Sachs ocenia, że proponowane zmiany w krótkim i średnim terminie mogą być korzystne dla sytuacji fiskalnej oraz wzrostu gospodarczego, jednak w długim okresie wzrastają ryzyka fiskalne. Ponadto, w ocenie Goldman Sachs zmiany mogą niekorzystnie odbić się na ratingach Polski.

"Z punktu widzenia fiskalnego, w krótkim i średnim okresie zmiany te mogą być pozytywne dla budżetu poprzez zmniejszenie deficytu ZUS i długu publicznego. To może mieć pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy, gdyż cięcia fiskalne i potencjalnie bolesne reformy strukturalne stałyby się mniej pilne" - napisano w komentarzu.

"Jednak rząd przejąłby również zobowiązania emerytalne, wypłacalne w dłuższym okresie. Mimo, że ostateczne emerytury przenoszących się z OFE do ZUS powinny być proporcjonalne do akumulowanych oszczędności, ZUS nadal nie miałby rzeczywistych aktywów, a stopa +zwrotu+ indywidualnych subkont byłaby wyznaczana przez rząd, a nie przez rzeczywiste warunki rynkowe" - dodano.

d1vo0k1

"Co więcej, wzrost długoterminowych ryzyk fiskalnych i mniejsza presja na dalsze reformy strukturalne mogą w konsekwencji być negatywne dla ratingów Polski" - zaznaczono.

Ekonomiści Goldman Sachs zaznaczają, że trudno obecnie ocenić, który z wariantów zostanie ostatecznie wybrany przez rząd, ale w ich ocenie likwidacja obligacyjnej części OFE jest "najbardziej kontrowersyjna, a rząd może wybrać któryś z wariantów dobrowolności, które, choć ich konsekwencje byłyby co najmniej tak samo znaczące, byłyby mniej kontrowersyjne". (PAP)

fdu/ ana/

d1vo0k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vo0k1