Trwa ładowanie...

Zmiany w prawie pracy 2012. Ściągnij nowy kodeks pracy

Jakie zmiany zaszły w kodeksie pracy w 2012 roku? Najważniejsze z nich to podwyżka płacy minimalnej, dłuższe urlopy dla ojców, nowe sposoby rozliczania delegacji i zmiana terminu koniecznego wykorzystania urlopu.

Zmiany w prawie pracy 2012. Ściągnij nowy kodeks pracy
d1v71ts
d1v71ts

Urlop wykorzystasz do 30 września
Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów lub po porozumieniu z pracownikiem należy udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Nie dotyczy to jednak przysługujących każdemu pracownikowi 4 dni urlopu na żądanie, które mogą być wykorzystane także w późniejszym terminie.

Podwyżka płacy minimalnej
Od 1 stycznia 2012 minimalne wynagrodzenie wynosi w Polsce 1500 złotych brutto (na rękę trochę ponad 1000 złotych). Podwyżka była nieznaczna - do tej pory płaca minimalna wynosiła 1386 zł brutto. Pracodawcy jednak krytykują tę zmianę twierdząc, że może ona grozić zwolnieniami pracowników, którzy nie wypracują dla pracodawcy dochodu 3000 zł miesięcznie

Dłuższy urlop dla ojców
W latach 2010-2011 wymiar urlopu ojcowskiego wynosił 1 tydzień. Od 1 stycznia 2012 r. został on wydłużony do dwóch tygodni. Skorzystanie przez ojca dziecka z tego urlopu nie jest ograniczone. Oznacza to, że nawet jeżeli matka dziecka nie pracuje albo korzysta w tym czasie np. z urlopu wychowawczego, to i tak pracownik ma do niego prawo. Ponadto pracownik może wystąpić o urlop ojcowski w dowolnym i dogodnym dla niego czasie, byle mieścił się on w okresie do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Matki także zyskają
Dodatkowy urlop macierzyński dla tych kobiet, które urodzą dziecko w 2012 roku wynosi 4 (przy urodzeniu jednego dziecka) lub 6 tygodni (w przypadku ciąży mnogiej). Pracownica może więc liczyć na urlop macierzyński w wymiarze - od 24 tygodni w razie urodzenia jednego dziecka do maksymalnie 43 tygodni w razie urodzenia pięciorga dzieci w trakcie jednego porodu. Pracownica nie musi korzystać z całości urlopu dodatkowego, tylko z części, np. dwóch tygodni zamiast czterech, a może nie korzystać z niego wcale.

d1v71ts

Dodatek za pracę w nocy
Od 1 stycznia 2012 roku pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku.

Inaczej rozliczamy delegacje
Zgodnie z obowiązującymi przepisami należność za delegację oblicza się za czas od wyjazdu do powrotu – po wykonaniu zadania służbowego biorąc pod uwagę czas jej trwania. Jeżeli podróż trwa od 8 do 12 godzin pracownikowi przysługuje jedynie połowa diety, jeżeli podróż trwała powyżej 12 godzin – dieta w pełnej wysokości. Nowe przepisy uściśliły kwestię podróży służbowej trwającej do 8 godzin. W tym przypadku dieta nie przysługuje. Zmianie uległa również wysokość diety krajowej zapisanej w ustawie, która wzrośnie z dotychczasowych 23 zł do 30 zł, a także sposób ustalania wysokości diety, gdy pracownik ma już zapewnione wyżywienie. Pracownik, któremu zapewniono częściowe wyżywienie, musi odliczyć od kwoty diety koszt bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że śniadanie i kolacja wyniosą po 25 proc. diety, a obiad 50 proc.

Raport ZUS RMUA tylko raz w roku
Informacje zawarte w raportach przekazywanych do ZUS (na druku ZUS RMUA lub w innej formie) pracodawca będzie przekazywał ubezpieczonemu w podziale na poszczególne miesiące, za rok ubiegły w terminie do dnia 28 lutego roku następnego. Jedynie na żądanie ubezpieczonego - nie częściej niż raz na miesiąc - może przekazać informację za miesiąc poprzedni.

AD/AS

d1v71ts

Pracujesz po godzinach, szef nie płaci regularnie, pracodawca nie godzi się na urlop, masz „umowę śmieciową”, czujesz że jesteś wykorzystywany? Dowiedź się jakie masz prawa!

[

ŚCIĄGNIJ KODEKS PRACY 2012 ]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/28516/kodeks_pracy_2012.pdf )

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika? Koszty zatrudnienia ponoszone przez pracodawcę są zdecydowanie wyższe od zarobków, jakie otrzymuje pracownik. Oprócz wysokości wynagrodzenia przedsiębiorca musi uwzględniać także tzw. pozapłacowe koszty pracy.
Bezpłatny urlop a wymiar urlopu wypoczynkowego Trwający ponad miesiąc urlop bezpłatny powoduje proporcjonalne zmniejszenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. O ile?
Zasiłki dla bezrobotnych. Ile wynoszą i jak długo można je pobierać? W całym kraju z prawa do zasiłku dla bezrobotnych korzysta 305 tysięcy osób. To ok. 15,9 proc. wszystkich bezrobotnych. Oznacza to, że większość zarejestrowanych bezrobotnych nie może znaleźć pracy od ponad roku.
Czy można krytykować szefa po pracy? Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy. Ale czy dbać trzeba cały czas? Czy tylko w czasie pracy?
d1v71ts
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v71ts