Zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym bezrobotnych w osobnym projekcie
Nowe zasady ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych, które pierwotnie
dołączono do projektu tzw. pakietu kolejkowego Ministerstwa Zdrowia, zostaną opracowane w formie
osobnej nowelizacji prawa - poinformował PAP rzecznik ministerstwa pracy Janusz Sejmej.
10.06.2014 | aktual.: 11.06.2014 08:36
Rząd przyjął we wtorek projekt pakietu bez części dotyczącej bezrobotnych, którą przygotował resort pracy. Sejmej powiedział PAP, że "ta część była rozważana przez Radę Ministrów, ale podjęto decyzję, aby to uregulowanie nie zostało teraz przyjęte".
Podał, że rząd zdecydował, aby między ministerstwem pracy i resortem finansów jeszcze toczyły się prace, a proponowane zapisy stały się osobną zmianą prawa, niedołączoną do pakietu resortu zdrowia. Sejmej nie sprecyzował ile czasu Rada Ministrów dała resortom na dopracowanie projektów.
Zmiany zaproponowane w niezaakceptowanym jeszcze przez rząd projekcie mają usprawnić działanie urzędów pracy. Obecnie wielu bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy jedynie po to, by mieć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Proponowane przepisy mają pozwolić wybrać, czy interesuje ich jedynie ubezpieczenie, czy rzeczywiście chcą szukać pracy i podjąć ją.
Zgodnie z propozycjami resortu w urzędzie pracy w osobnym okienku będzie można złożyć oświadczenie na ten temat i załatwić formalności. Takie zmiany odciążą część kadr urzędów pracy, które będą mogły intensywniej zająć się aktywizacją bezrobotnych - podkreśla resort w uzasadnieniu. Nowe rozwiązanie urealni też liczbę bezrobotnych, bo ze statystyk znikną ci, którzy przyjdą tylko po ubezpieczenie.
Resort pracy podkreślał, że zmniejszą się koszty obrotu środkami na składkę zdrowotną za bezrobotnych i uprości się system jej przekazywania - wprost z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Bezrobotni bez prawa do zasiłku zgodnie z proponowanym przez MPiPS rozwiązaniem będą mogli skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Prawo do niego miałyby też osoby nieposiadające przychodów przekraczających połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 1680 zł - połowa 840 zł). Nowym rozwiązaniem objęci byliby też ci, którzy mają prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Zgłoszenie do ubezpieczenia obejmowałoby również współmałżonka i dzieci. Składkę miałby nadal pokrywać budżet państwa.
W połowie 2013 r. zarejestrowanych było ponad 1,6 mln osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku lub stypendium. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi miesięcznie 58,2 zł. Składka na dobrowolne ubezpieczenie wynosiłaby tyle samo. Bezrobotni z prawem do zasiłku nadal mają podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.
(AS)