Trwa ładowanie...
d2kgqnc

Zmienna sesja na Wall Street po słabym wskazaniu indeksu ISM w usługach

Środowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem dużych wahań, chociaż jej końcówka przyniosła wzrosty. Inwestorzy w ciągu dnia sprzedawali akcje po słabszym od oczekiwań odczycie indeksu aktywności w sektorze usługowym za styczeń.

Share
d2kgqnc

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zyskał 1,13 proc., i wyniósł 16 336,66 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,50 proc. i wyniósł 1 912,53 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 0,28 proc. do 4 504,24 pkt.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA spadł w styczniu i wyniósł 53,5 pkt. - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Jest to najsłabszy odczyt tego wskaźnika od grudnia 2013 roku, co potwierdza spowolnienie w amerykańskiej gospodarce. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 55,1 pkt.

d2kgqnc

W grudniu wskaźnik aktywności w usługach w USA wyniósł 55,8 pkt. po korekcie wobec 55,3 pkt przed korektą.

"Lwią część amerykańskiej gospodarki stanowi sektor usługowy. Jeśli zobaczymy duże spadki indeksu ISM w tym sektorze, rynek zareaguje wyprzedażą" - ocenił Randy Frederick, dyrektor zarządzający ds. tradingu i instrumentów pochodnych w Charles Schwab.

Po słabych danych z sektora usługowego w USA w ocenie rynku terminowego ponowie spadło prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w najbliższym czasie. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że kontrakty wskazują obecnie, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w tym roku wynosi mniej niż 40 proc.

Pogorszenie się warunków finansowych może wpłynąć na decyzję Fed w sprawie polityki monetarnej - ocenił prezes oddziału Fed z Nowego Jorku William Dudley. Dodał, że dodatkowe umocnienie dolara może mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki USA.

d2kgqnc

Amerykańska waluta notowała wyraźne osłabienie w środę. Kurs EUR/USD wzrósł powyżej poziomu 1,1 po raz pierwszy od listopada ubiegłego roku.

Lepsze od oczekiwań były środowe dane z rynku pracy w USA. W firmach w USA przybyło w styczniu 205 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce w styczniu przybyło 193 tys. miejsc pracy. W grudniu przybyło 267 tys. miejsc pracy - wynika z danych ADP po korekcie.

W piątek planowana jest publikacja raportu na temat zatrudnienia w USA w styczniu. Raport ma potwierdzić dotychczasowe trendy na rynku pracy w USA. Konsensus zakłada, że zatrudnienie w gospodarce USA wzrosło w styczniu o 190 tys. miejsc pracy wobec silnego wzrostu o 292 tys. miesiąc wcześniej. Stopa bezrobocia ma pozostać bez zmian na poziomie 5 proc.

Po ponad 10-procentowym spadku na dwóch pierwszych sesjach w tym tygodniu rosły w środę ceny ropy naftowej. Notowaniom surowca pomagało osłabienie dolara oraz komentarze ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, który powiedział, że jeśli wśród członków OPEC pojawi się chęć do rozmów w sprawie kontroli poziomów produkcji, to Rosja jest do takich rozmów gotowa.

d2kgqnc

Lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne podał General Motors. Największemu amerykańskiemu koncernowi motoryzacyjnemu pomogły dobre wyniki sprzedaży w sektorze półciężarówek w USA i w Chinach.

Słabsze od oczekiwań były jednak rezultaty producenta słodyczy spółki Mondelez. Wynikom tej spółki szkodzi umocnienie się dolara, które negatywnie wpływa na nominowaną w tej walucie sprzedaż spółki.

Lepsze od oczekiwań były dane ze strefy euro. Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 53,6 pkt. wobec 54,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano wartość indeksu na 53,5 pkt.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2kgqnc

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kgqnc
d2kgqnc