Trwa ładowanie...
d1ltpb7

Zmodernizowane przejście w Bezledach dostępne dla podróżnych

W piątek na polsko-rosyjskiej granicy oddano do użytku zmodernizowane drogowe przejście w Bezledach. Przebudowana i dostosowana do wymogów Schengen została platforma odpraw. Koszt ubiegłorocznych prac na przejściu to 16 mln zł.

Share
d1ltpb7

Poinformował o tym PAP wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.

Dzięki modernizacji służby graniczne pracują obecnie na nowej platformie wjazdowej. Pobudowane zostały nowe pawilony kontrolerskie dla funkcjonariuszy Izby Celnej i Straży Granicznej. Przebudowano ponadto systemy teleinformatyczne oraz zakupiono wyposażenie do pawilonów kontrolerskich.

Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek kilkumiesięczna przebudowa prowadzona była na czynnym przejściu granicznym. Aby nie zamykać przejścia najpierw wykonawca pobudował tymczasowe przejście, przez które podróżni byli odprawiani do Polski i Rosji, potem rozebrał stare pawilony a następnie wybudował nowe obiekty.

d1ltpb7

Jak podał wojewoda od 2007 roku, kiedy to rozpoczęła się modernizacja i remont obiektów na terenie przejścia w Bezledach, wydano tam na inwestycje 37,6 mln zł.

"Obserwując Bezledy należy zauważyć, że inwestycje wykonane w latach 2007 - 2014 wpłynęły na poprawę wizerunku przejścia, ale przede wszystkim poprawiły warunki pracy służb granicznych i komfort odprawianych podróżnych" - zaznaczył wojewoda.

We wcześniejszych latach przebudowano m.in. budynek główny straży granicznej, dobudowano do niego skrzydło, w którym znajduje się szatnia i sala narad. Wykonano stację transformatorową, pobudowano garaże dla pojazdów straży granicznej oraz izby celnej.

Wojewoda uważa, że prace budowlane na przejściu granicznym w Bezledach powinny być kontynuowane. Wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o zwiększenie swojego budżetu i przyznanie dodatkowych środków na ten cel. "W zależności od pozyskania dodatkowych środków z rezerw celowych budżetu państwa w 2015 r. należy m.in. zakończyć prace związane z zagospodarowaniem terenu, pobudować posterunki kontrolerskie na wjeździe i wyjeździe, przebudować budynek kontroli szczegółowej" - ocenił wojewoda.

Jak podała PAP rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego oddziału straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz, w 2014 r. przez wszystkie przejścia drogowe na polsko-rosyjskiej granicy przejechało 6,5 mln podróżnych, w tym 3,2 mln Polaków i 3,3 mln cudzoziemców głównie Rosjan. W ub. roku przez przejście w Bezledach przejechało 1,8 mln podróżnych, w tym 1,2 mln Polaków i ponad 600 tys. cudzoziemców.

d1ltpb7

Podziel się opinią

Share
d1ltpb7
d1ltpb7