Znaczne pogorszenie nastrojów konsumenckich w listopadzie - GUS
23.11. Warszawa (PAP) - W listopadzie 2011 roku odnotowano znaczne pogorszenie nastrojów konsumenckich społeczeństwa w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał w środę w...
23.11. Warszawa (PAP) - W listopadzie 2011 roku odnotowano znaczne pogorszenie nastrojów konsumenckich społeczeństwa w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał w środę w komunikacie GUS. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej pogorszył się o 3,7 pkt proc. mdm i ukształtował na poziomie -24,5 pkt proc. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej pogorszył się mdm o 4,8 pkt proc. i ukształtował na poziomie -31,6 pkt proc.
"Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, pogorszył się w listopadzie 2011 r. o 3,7 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował na poziomie -24,5 pkt proc." - napisano w komunikacie.
"Poziom tego wskaźnika jest niższy o 4,4 pkt proc. od wyniku z listopada poprzedniego roku. Na zmniejszenie wartości bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej wpłynęło pogorszenie większości badanych czynników (z wyjątkiem ocen dotyczących dokonywania ważnych zakupów).
GUS podał, że znacząco pogorszyły się oceny oczekiwanych zmian w sytuacji ekonomicznej kraju (o 8,8 pkt proc.) oraz oczekiwanych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych (o 5,4 pkt proc.).
"W mniejszym stopniu pogorszyły się oceny zaistniałych zmian w sytuacji ekonomicznej kraju (o 3,3 pkt proc.) oraz w sytuacji finansowej gospodarstw domowych (o 2,3 pkt proc.)" - napisano.
Z badania wynika, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, pogorszył się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 4,8 pkt proc. i ukształtował na poziomie -31,6 pkt proc. Wartość tego wskaźnika była jednocześnie niższa niż przed rokiem o 4,6 pkt proc.
"Na niekorzystne zmiany wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej wpłynęło pogorszenie większości badanych czynników (z wyjątkiem ocen dotyczących perspektywy oszczędzania pieniędzy), przy czym, oprócz ocen oczekiwanych zmian w sytuacji ekonomicznej kraju i sytuacji finansowej gospodarstw domowych, znaczący wpływ miały także oceny oczekiwanych zmian w poziomie bezrobocia (pogorszenie ocen o 5,5 pkt proc.)" - napisano.(PAP)
jba/ jtt/