WP

Zniesienie zmiany czasu. Jest projekt dyrektywy unijnej

Koniec z czasem letnim i zimowym coraz bliżej. Komisja Europejska po szerokich konsultacjach społecznych opublikowała projekt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zniesienie zmiany czasu. Jest projekt dyrektywy unijnej
(East News, Fot: JAN GRACZYNSKI/East News)
WP

Komisja Europejska opublikowała właśnie projekt uchylenia unijnej dyrektywy 2000/84/WE. Zakłada on zaprzestanie sezonowych zmian czasu na letni i zimowy – informuje portal prawo.pl.

Każde z państw członkowskim zatrzyma prawo do samodzielnego zdecydowania, czy przejdzie na stałe na czas standardowy odpowiadający czasowi letniemu czy zimowemu – wyjaśnia portal.

*Zobacz: * Zmiana czasu może zniknąć. "Niepotrzebny niemiecki wynalazek"

WP

Jak pisaliśmy w money.pl, Komisja chce, aby do ostatniej obowiązkowej zmiany czasu na letni doszło w niedzielę 31 marca 2019 r. Jeśli jednak któryś kraj wybrałby czas zimowy za standardowy, to ostatniej zmiany dokonałby w niedzielę 27 października 2019 r. Po tej dacie zmiany czasu byłyby już niemożliwe.

KE już kilka lat temu podkreślała, że zunifikowany czas dla całej Wspólnoty jest konieczny ze względu na funkcjonowanie jednolitego rynku. Kłopoty ze sezonowością czasu mają też banki.

Jak podaje Fundacja Republikańska, większość z nich musi wyłączyć nawet na kilka godzin swoje systemy bankowości elektronicznej. W części nie można wtedy też płacić kartą czy wyjmować pieniędzy z bankomatów.

Przeciwnicy przestawiania zegarków oceniają, że negatywnie odbija się to na zdrowiu obywateli. Jak zaznaczają, rośnie wtedy liczba wypadków drogowych, a pracownicy są mniej wydajni.

WP

Burza po słowach Andrzeja Dudy o UE:

*Czytaj też: * KE przedstawi projekt ws. zniesienia zmiany czasu. Ostatni raz w przyszłym roku

Do połowy sierpnia 2018 Komisja zebrała 5 mln opinii dotyczących zmian czasu. 84 proc. Europejczyków, którzy brali udział w publicznych konsultacjach opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu.

WP

Projekt KE nie oznacza, że zniesienie zmiany czasu jest już przesądzone. Na to zgodę muszą wydać państwa UE oraz Parlament Europejski.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP