Żniwa rekordowo szybkie. Rolnicy powoli zmierzają do końca
Żniwa w tym roku zaczęły się już w czerwcu. To wyjątkowo szybko. Rolnicy powoli zmierzają do końca zbiorów. Są one najbardziej zaawansowane na południowym zachodzie kraju, gdzie zboża podstawowe zebrano już z ponad 80 proc. areału — przekazała w poniedziałek Polska Izba Zbożowo-Paszowa.
Żniwa w Polsce nabrały tempa, a ich przebieg jest znacznie szybszy niż w poprzednich latach. Jak podaje Polska Izba Zbożowo-Paszowa, najbardziej zaawansowane są one na południowym zachodzie kraju, gdzie już zebrano ponad 80 proc. podstawowych zbóż.
W komunikacie Izby podkreślono, że znaczny postęp w zbiorach jest również widoczny na południowym wschodzie Polski, gdzie zbiory zbóż przekroczyły już półmetek. Natomiast na północy kraju, żniwa powoli zbliżają się do połowy, ale nawracające opady deszczu powodują opóźnienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tłumy w polskim mieście. Zjeżdżają z całego świata
Zróżnicowana jakość ziarna
Jakość zbieranego ziarna jest mocno zróżnicowana i zależna od wielu czynników, takich jak okres wegetacji czy ilość wody w glebie. Jak podaje Izba, z różnych części kraju napływają informacje o niskim białku w ziarnie pszenicy, szczególnie na zachodzie Polski, mimo że pozostałe parametry są dobre.
Eksperci z Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej zauważają, że wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy o parametrach typowo konsumpcyjnych w łącznych zbiorach tego zboża może być mniejszy od spodziewanego przed rozpoczęciem żniw.
Z danych Izby wynika, że zbiory rzepaku ozimego w Polsce są na ukończeniu. Z sygnałów płynących z terenu wynika, iż w wielu regionach kraju rolnicy osiągali plony rzepaku niższe od spodziewanych, zazwyczaj w przedziale 2.5-3.5 t/ha. Dodatkowo zaolejenie nasion wynosi ponad 42 proc.
Pomimo trwających zbiorów, w większości regionów kraju rynkowa podaż ziarna jest uszczuplona. W opinii IZP rolnicy niechętnie sprzedają ziarno przy obecnych cenach, przez co wielu z nich decyduje się na jego przechowanie. Zboża sprzedają głównie ci producenci, którzy nie dysponują odpowiednią powierzchnią magazynową i potrzebują środków finansowych.
Eksport polskiego zboża
Według wstępnych danych, w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 (lipiec-maj), eksport zbóż z Polski wyniósł ponad 11672 tys. ton wobec 10412 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Eksport pszenicy wyniósł ponad 6162 tys. ton (wobec 4932 tys. ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu), żyta – 727 tys. ton (427 tys. ton), pszenżyta – 583 tys. ton (629 tys. ton), kukurydzy – 3611 tys. ton (3987 tys. ton), owsa – 155 tys. ton (95 tys. ton), a jęczmienia – 433 tys. ton (246 tys. ton).
W pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 (lipiec-maj) eksport rzepaku z Polski wyniósł ponad 730 tys. ton wobec 480 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu. W lipcu eksport zbóż z kraju wyraźnie spowolnił. Wpłynęły na to m.in. niskie zapasy ziarna w kraju na początku bieżącego sezonu 2024/25. Ocenia się, iż w lipcu br., eksport pszenicy drogą morską raczej nie przekroczy 200 tys. ton. Śladowy będzie eksport kukurydzy.
Import zbóż ogółem w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 (lipiec-maj) wyniósł 714 tys. ton wobec 3250 tys. ton sprowadzonych do kraju w tym samym okresie poprzedniego sezonu.
Polska Izba Zbożowo-Paszowa to organizacja branżowa, która działa od 1997 roku. Do Izby należy ok. 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami i surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw.