Trwa ładowanie...

Żołnierze niezłomni na srebrnych monetach. Nowa seria w sprzedaży

W poniedziałek 27 lutego Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu pierwsze dwie srebrne monety kolekcjonerskie z serii upamiętniającej powojenne podziemie antykomunistyczne - żołnierzy niezłomnych oraz Danutę Siedzikównę „Inkę”.

Share
Żołnierze niezłomni na srebrnych monetach. Nowa seria w sprzedażyFot: NBP/materiały prasowe
d2x81vx

W poniedziałek 27 lutego Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu pierwsze dwie srebrne monety kolekcjonerskie z serii upamiętniającej powojenne podziemie antykomunistyczne - żołnierzy niezłomnych oraz Danutę Siedzikównę „Inkę".

1 marca to święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Już w ostatnią niedzielę 26 lutego rozpoczęto świętowanie biegiem "Tropem Wilczym". Swój wkład ma też Narodowy Bank Polski emitując 27 lutego nowe srebrne monety kolekcjonerskie w serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”.

W ramach serii upamiętnieni zostaną żołnierze, którzy „z odwagą, męstwem i poświęceniem przeciwstawili się sowieckiemu terrorowi” - pisze prezes NBP Adam Glapiński we wstępie do folderu numizmatycznego. „Emisja monet to wyraz szacunku oraz uznania dla walczących o niepodległą Rzeczpospolitą w trudnych powojennych czasach. Dla tych, którzy z próby wyszli zwycięsko - zachowali się jak trzeba” - dodał.

d2x81vx

Mianem „żołnierze niezłomni” określa się zbrojne powojenne podziemie niepodległościowe. Po roku 1944 z komunistami walczyło około 200 tys. osób, 20 tys. z nich zginęło. Ostatni - 21 października 1963 r.

W ramach serii w tym roku, oprócz monety inaugurującej - przedstawiającej „żołnierzy niezłomnych”, Narodowy Bank Polski uczci również Danutę Siedzikównę „Inkę”, Witolda Pileckiego, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” oraz Henryka Glapińskiego „Klingę”.

Rewers inaugurującej serię monety przedstawia grupę żołnierzy na tle stylizowanych drzew, biało-czerwoną flagę z umieszczoną na niej kotwicą - symbolem Polski Walczącej oraz napis: „Zachowali się jak trzeba”.

Na rewersie drugiej monety znajduje się wizerunek Danuty Siedzikówny „Inki” oraz identyczny jak na poprzedniej monecie napis wraz z flagą.

d2x81vx

Awers monet przedstawia rozerwane więzienne kraty oraz wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Obie monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska. Monety, w nakładzie do 17 tys. sztuk, będą dostępne w cenie 120 zł.

Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 24 kwietnia - wówczas Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę o nominale 10 zł upamiętniającą Mikołaja Kopernika. To pierwsza moneta z serii „Wielcy polscy ekonomiści”.

d2x81vx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x81vx
d2x81vx