Trwa ładowanie...

Żółto-niebieska IKEA teraz bardziej zielona

IKEA, szwedzki producent mebli, idzie z duchem czasu i panującymi trendami ekologicznymi. Spółka nabyła dwie działające farmy wiatrowe. Wszystko w celu poprawy efektywności energetycznej w Polsce. IKEA chce być całkowicie zielona.

Żółto-niebieska IKEA teraz bardziej zielonaŹródło: AFP, fot: jacques demarthon
d19lvjp
d19lvjp

Szwedzi kupili od grupy Martifer dwie działające farmy wiatrowe o mocy 28MW i zobowiązali się do kupna trzeciej farmy wiatrowej (26MW), kiedy ta zostanie zbudowana, informuje spółka w komunikacie prasowym.

Spółka chce w przyszłości korzystać wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Stąd inwestycje w Polsce w farmy zlokalizowane na południu Polski, w województwie podkarpackim – w okolicach miejscowości Bukowsko i Łęki. Trzecia farma wiatrowa powstanie w Rymanowie, w pobliżu dwóch pozostałych.

Wcześniej takie inwestycje w farmy wiatrowe zostały zrealizowane w Niemczech, Szwecji, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

"Głównym celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla pochodzącego z obiektów należących do Grupy IKEA na całym świecie" - czytamy w komunikacie.

d19lvjp

IKEA, poza farmami wiatrowymi, inwestuje również w panele fotowoltaiczne. Już trzy sklepy w Polsce – w Łodzi, Gdańsku i Krakowie - mają zamontowane na dachach takie właśnie panele słoneczne, które ogrzewają wodę w budynkach.

Spółka posiada w Polsce osiem sklepów. Ponad 40 tysięcy osób ma nad Wisłą pracę dzięki inwestycjom IKEA. Nasz kraj jest najważniejszym producentem mebli sprzedawanych w sklepach IKEA na całym świecie. Ponad 4000 produktów - czyli prawie połowa całego asortymentu IKEA - wytwarzanych jest w Polsce.

Eksport produktów dla IKEA na całym świecie stanowi około 1,5 proc. całego eksportu Polski. Nasz kraj jest drugim, co do wielkości, dostawcą produktów dla IKEA na świecie.

W planach jest budowa nowych sklepów i centrów handlowych, m.in. w Lublinie oraz rozbudowa istniejących.

d19lvjp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19lvjp