Żonglerka danymi
Wczorajsze słabsze odczyty indeksów Chicago PMI i zaufania konsumentów Conference Board mogą być sygnałem, że amerykańska gospodarka będzie potrzebować dodatkowej stymulacji za kilka miesięcy.
Kolejna runda skupu aktywów – czyli QE3? Niewykluczone, ale dyskusja na ten temat rozgorzeje dopiero wtedy, kiedy strefa euro wpadnie w kolejne tarapaty. Kluczem może okazać się sytuacja w Portugalii, chociaż i Grecja nie powiedziała jeszcze „ostatniego słowa”. Dzisiaj uwagę rynków przykuje odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu – zwłaszcza, że jego odpowiedniki (PMI) w pozostałych krajach nadal pozytywnie zaskakują.
W centrum uwagi:
EUR/USD – dalszy ciąg rollercoastera?
GBP/USD – test strefy 1,5780-1,5910 rozpoczęty
AUD/USD – lepsze dane PMI oddalają scenariusz spadkowy?
Złoty – rewelacyjny PMI, a co pokazuje indeks BOSSA_PLN?
Seria słabszych danych z USA wczoraj po południu (indeks cen nieruchomości Case-Shiller, wskaźnik Chicago PMI i indeks zaufania konsumentów Conference Board) stała się wczoraj wieczorem mocnym pretekstem do umocnienia się dolara. Ale nie wystarczyła do zbudowania trwalszego ruchu. I słusznie – bo im słabsze będą dane z USA, tym częściej będą pojawiać się głosy o konieczności ewentualnej, dodatkowej stymulacji ze strony FED, a jak pokazywała historia programy QE raczej nie były wsparciem dla dolara.
Niemniej na razie mocnych argumentów brak – dzisiejsze lepsze odczyty indeksów PMI dla Chin, Australii, strefy euro, Wielkiej Brytanii, czy nawet Polski, pokazują, że kreślone wcześniej scenariusze związane z silnym spowolnieniem globalnej gospodarki, mogą wydawać się nieco przesadzone. I jeszcze przez jakiś czas będą koronnym argumentem dla grających na większe odbicie na rynkach po wcześniejszym okresie pesymizmu. Pamiętajmy jednak o jednym – rynki dyskontują pewne fakty znacznie wcześniej. Oby nie okazało się, że optymiści zostaną zaskoczeni. Chociażby przez nieoczekiwany obrót spraw wokół Grecji, czy też pęczniejący z dnia na dzień problem Portugalii…
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/28431/20120201_raport_dzienny_fx.pdf )
| Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy. |
| --- |