Trwa ładowanie...
d4m0n94

ZPP: Podatek obrotowy w handlu detalicznym nie powinien przekroczyć 1,47%

Warszawa, 12.01.2016 (ISBnews) - Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) popiera koncepcję wprowadzenia podatku obrotowego od sklepów wielkopowierzchniowych, ale podkreśla także pewne zagrożenia. Przede wszystkim, w okresie przejściowym, tj. w 2016 roku, powinien być on pomniejszony o CIT/PIT, a od kolejnego roku powinien zastąpić CIT i, co istotne - pozostać na niskim poziomie, nieprzekraczającym 1,47%.

Share
d4m0n94

"W naszym przekonaniu, zmiana powinna polegać na likwidacji CIT w ogóle i zastąpieniu go podatkiem przychodowym, nie tylko w handlu, ale w ogóle we wszystkich innych sektorach gospodarki. Tylko to jest w stanie zrealizować główne cele ustawy: wyegzekwowanie płacenia podatków przez międzynarodowe koncerny oraz poprawę konkurencyjności polskich firm" - powiedział prezes ZPP Cezary Kaźmierczak podczas spotkania z dziennikarzami.

Podkreślił, że dużym błędem byłoby wywindowanie stawki podatku.

"Podatek przychodowy jest podatkiem doskonałym, do momentu, aż nie zacznie opłacać się go obchodzić, a od pewnej wysokości zaczyna się to opłacać. Dwie największe możliwości to ryzyko integracji pionowej działalności gospodarczej oraz ryzyko stosowania struktur sprzedaży komisowej. Jeśli przesadzicie z wysokością tego podatku, doradcy podatkowi są gotowi do zaoferowania swoich usług korporacjom w tym zakresie. Dojdzie wówczas do ośmieszenia idei tego podatku i korporacje w Polsce nie będą płacić podatku przez kolejne dekady" - podkreślił wiceprezes ZPP Marcin Nowacki.

d4m0n94

W ocenie ZPP, każdy podatek progresywny będzie skłaniał przedsiębiorców do jego omijania, co oczywiście jest działaniem ze szkodą dla gospodarki i państwowych finansów.

Jak podkreślił prezes ZPP, handel wielkopowierzchniowy stał się kozłem ofiarnym, na którym miał być wykonany wyrok słusznego oburzenia w sprawie nie płacenia w Polsce podatków przez międzynarodowe koncerny.

"Sami wielokrotnie to oburzenie artykułowaliśmy. Chcemy jednak zwrócić uwagę, że nie jest to jedyny sektor, który nie płaci CIT. CIT nie płacą 'wszyscy', a właściwie płaci go, kto chce. Firmy międzynarodowe mają jednak wielokrotnie większe możliwości unikania tego podatku i jest to nieuczciwa konkurencja w stosunku do firm polskich, szczególnie z sektora MSP. O ile utrzymywanie tego podatku w latach 90. ubiegłego wieku być może miało jeszcze jakiś sens (strategia 'zainwestujcie u nas, u nas można nie płacić podatków'), to dwie dekady później - już nie ma" - wskazał Kaźmierczak.
Komisja Europejska straty Polski z tytułu wyprowadzana zysków za granicę związanego z tym podatkiem szacuje na 46 mld zł, dodał. "Najwyższy czas z tym skończyć i wprowadzić sprawiedliwy, powszechny podatek przychodowy" - podsumował.

W najnowszym Raporcie opisującym handel w Polsce, ZPP przedstawiło następujące rekomendacje opodatkowania:

d4m0n94

- Podatek od handlu detalicznego powinien być podatkiem liniowym, prostym, niezależnym od powierzchni, o niewielkiej stawce.

- W ramach wariantu uznać należy możliwość wprowadzenia podatku od handlu detalicznego, zróżnicowanego według poszczególnych gałęzi sektora, skonstruowanego z uwzględnieniem specyfiki każdej z nich.

- Elementem konstrukcji podatku od handlu detalicznego powinno być wyłączenie przedmiotowe dot. obrotu dobrami kultury oraz towarami i produktami dla dzieci, objętymi niższą niż podstawowa stawką VAT.

- Niesprawiedliwym byłoby, gdyby nowy podatek funkcjonował obok istniejącego już CIT, kwota zapłaconego w poprzednim roku podatkowym CIT-u powinna być odliczana od kwoty podatku od handlu detalicznego.

- Niezależnie od wybranej możliwości, ustawa o podatku od handlu detalicznego powinna obowiązywać wyłącznie do końca 2016 roku. W 2017 roku podatek CIT powinien być całkowicie zastąpiony niskim podatkiem przychodowym, co uniemożliwi unikanie opodatkowania podatkiem CIT, stosowanym przede wszystkim przez międzynarodowe koncerny.

(ISBnews)

d4m0n94

Podziel się opinią

Share
d4m0n94
d4m0n94