Trwa ładowanie...
d3eti4g
21-03-2016 09:30

Źródła osłabienia złotego mogą pojawić się w perspektywie kilku tygodni

Warszawa, 21.03.2016 (ISBnews/ Raiffeisen Polbank) - W końcówce tygodnia złoty pozostał mocny, a kurs EURPLN wyznaczył nowe minima kilkutygodniowych spadków testując poziomy poniżej ważnego wsparcia w postaci 200-sesyjnej średniej ruchomej przy 4,2630. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się wciąż na niskich poziomach w rejonie 4,26. Tym samym para zbliża się już do wartości z końca grudnia, kiedy lokalne minimum zostało wyznaczone przy 4,2240. W najbliższych dniach rozstrzygnie się prawdopodobnie, czy ruch w tę stronę zostanie pogłębiony, czy raczej test wspomnianej średniej okaże się nietrwały. Póki co natomiast brakuje argumentów za większym odbiciem pary poza techniczną korektą wynikającą z wyprzedania w jej notowaniach. Sentyment wobec rynków wschodzących, a więc i rynku polskiego, pozostaje pozytywny w konsekwencji m.in. ubiegłotygodniowych informacji z Fed.

d3eti4g
d3eti4g

Ten tydzień będzie z kolei ubogi w istotne publikacje makro czy inne wydarzenia, które tę sytuację mogłyby zmienić (z wyjątkiem wtorku, kiedy na rynek napłyną indeksy PMI ze strefy euro oraz indeksy IFO i ZEW z Niemiec). Dopiero w nieco dłuższej perspektywie - kilkutygodniowej - doszukiwać się można potencjalnych źródeł osłabienia złotego. Obok potencjalnej korekty ostatnich wzrostów na rynkach wschodzących (którą łatwo wywołać może chociażby kolejna fala obaw o ich kondycję) ważne będą też wydarzenia lokalne tj. dalsze losy propozycji nt. kredytów walutowych, czy majowa (13.05) rewizja ratingu Polski przez agencję Moody's, która już wcześniej może powodować wzrost nerwowości i osłabienie apetytu na krajowe aktywa. W efekcie, w dłuższej perspektywie wciąż wątpliwe jest, by obecne spadki EURPLN okazały się trwałe i najprawdopodobniej wyhamują jeszcze powyżej 4,20, by kurs wrócił nad 4,30 w ramach korekty tego ruchu.

Kurs EURUSD w piątek nieco skorygował wzrosty, które dokonały się w jego notowaniach po posiedzeniu Fed. Dzisiejszą sesję europejską rozpoczyna on w pobliżu 1,1250. W najbliższych godzinach przy braku istotnych publikacji makro (poza sprzedażą domów na rynku wtórnym w USA, która jednak nie powinna zaskoczyć) ma on szansę kontynuować korektę, w kierunku 1,12. Zniżkę mogą jutro zatrzymać dane ze strefy euro, bowiem nie powinny one przynieść rozczarowania.
Jeśli chodzi o publikacje makro z Polski, zdecydowaną większość istotnych wskaźników poznaliśmy już w ubiegłym tygodniu. W tym warto zwrócić uwagę na ostateczne dane o bezrobociu rejestrowanym w lutym, które GUS przedstawi w środę. Przypominamy, że wg szacunków Ministerstwa Pracy w lutym bezrobocie utrzymało się na poziomie ze stycznia sięgając 10,3%, co jest także naszym bazowym założeniem. Poza danymi o bezrobociu w środę poznamy także między innymi informacje o koniunkturze konsumenckiej.

d3eti4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eti4g