ZUS każe zwracać rodzicom pieniądze na dzieci. Rozpatruje wnioski
ZUS uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) dla 44 tys. dzieci w związku z przyznaniem świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Nadpłaty RKO muszą zostać zwrócone do ZUS w ratach lub jednorazowo.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) dla 44 tys. dzieci. Decyzja ta wynika z przyznania świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Jak informuje "Polska Agencja Prasowa", nadpłacone kwoty RKO muszą zostać zwrócone do ZUS. Można to zrobić w ratach lub jednorazowo.
Dlaczego ZUS każe zwracać pieniądze?
Program Aktywny Rodzic zastąpił dotychczasowe świadczenia, takie jak rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie żłobkowe. ZUS wypłacił już ponad 300 mln zł w ramach tego programu, obejmując wsparciem ponad 270 tys. dzieci. Kolejne transze świadczeń będą wypłacane 20 i 30 grudnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
200 złotych za choinkę. "Cen nie zmieniamy"
Rodzice, którzy złożyli wnioski o nowe świadczenia, mogą zrezygnować z dalszego pobierania RKO.
Jak zaznaczył ZUS, może się jednak zdarzyć, że rodzic zrezygnował z pobierania RKO, ale otrzymał decyzję odmowną co do świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Dotyczy to np. odmowy przyznania świadczenia aktywni rodzice w pracy z powodu braku wymaganej aktywności zawodowej jednego z rodziców. W takiej sytuacji rodzic nie będzie mógł już ponownie pobierać RKO, jeśli już raz z niego zrezygnował. Może natomiast ubiegać się o świadczenie "Aktywnie w domu".
ZUS zaleca poczekać na decyzję o nowym świadczeniu przed rozliczeniem nadpłaty RKO.
Kiedy złożyć wniosek o świadczenie "Aktywnie w żłobku"?
Jeśli rodzice chcą otrzymać świadczenie "Aktywnie w żłobku" z wyrównaniem od października 2024 r., powinni złożyć wniosek najpóźniej 2 stycznia 2025 r. Jeśli rodzic nie zdąży w tym terminie, to ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym rodzic złożył wniosek, czyli bez wyrównania za poprzednie miesiące.
Rodzic nie musi czekać ze złożeniem wniosku na świadczenia "Aktywnie w domu" i "Aktywni rodzice w pracy" do pierwszych urodzin dziecka. Wniosek można złożyć już pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia.
W ramach programu Aktywny Rodzic rodzice mogą w danym miesiącu na dane dziecko korzystać tylko z jednego świadczenia. Mogą jednak wielokrotnie zmieniać rodzaj świadczenia w trakcie korzystania z programu.