ZUS prognozuje skutki obniżenia wieku emerytalnego. Ponad 300 tysięcy emerytur więcej niż przed rokiem
ZUS szacuje, że w związku z obniżeniem wieku emerytalnego na koniec roku trzeba będzie wypłacić 331,3 tysiąca emerytur więcej niż w grudniu 2016 roku. Szacunki te opierają się założeniu, że na wcześniejszą emeryturę przejdzie około 82 procent uprawnionych.
29.08.2017 21:21
Takie dane przedstawił we wtorek rządowi resort rodziny, pracy i polityki społecznej. 1 października w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski emerytalne wynikające z obniżonego wieku będzie można składać od 1 września.
Wnioski składane w związku z obniżeniem wieku emerytalnego to głównie wnioski pierwszorazowe, które są najbardziej pracochłonne w obsłudze - napisało Centrum Informacyjne Rządu. Przewiduje się, że wpływ wniosków w czwartym kwartale 2017 r. będzie średnio wyższy o 24 proc. w stosunku do 2016 r.
CIR przypomina w komunikacie, że aby zapewnić prawidłowe i terminowe działanie ZUS, wprowadzono m.in. "doradcę emerytalnego" - usługę doradczą polegającą na udzielaniu informacji o warunkach, które należy spełnić, aby uzyskać świadczenie. Doradca pomaga przede wszystkim w wyborze optymalnego rozwiązania dotyczącego przysługującego świadczenia oraz wylicza prognozowaną wysokość emerytury. We wszystkich jednostkach ZUS prawie 600 doradców udziela informacji od 3 lipca.
Poza obsługą bezpośrednią w placówkach ZUS, informacji udzielają też konsultanci z Centrum Obsługi Telefonicznej.
W drugiej połowie lipca ZUS wysłał prawie 500 tys. powiadomień do osób, które 1 października 2017 r. nabędą prawo do emerytury. Zakład udostępnił też informacje na swojej stronie internetowej, przygotował ulotki, broszury, plakaty, krótkie komunikaty informacyjne oraz tematyczne szkolenia. Zagadnienia dotyczące wieku emerytalnego są również prezentowane w prasie. ZUS dostosowuje system informatyczny do nowych warunków. Obecnie trwają testy oprogramowania.
Napływ dodatkowych wniosków rodzi potrzebę zabezpieczenia odpowiedniej liczby pracowników - do tego celu delegowanych zostanie blisko 9 tys. osób aktualnie obsługujących sprawy emerytalne. W razie konieczności liczba ta zostanie odpowiednio zwiększona - zapewnia ZUS.
Obniżenie wieku emerytalnego będzie dotyczyło obu systemów emerytalnych - powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość - po spełnieniu określonych warunków - przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Podobna zasada przejścia w stan spoczynku będzie do końca 2017 r. obowiązywała sędziów i prokuratorów - w zależności od przepracowanego okresu w tych zawodach.
Ustalenie daty 1 października 2017 r. - jak tłumaczono podczas prac nad nowelą - spowodowane było m.in. sprawami technicznymi i prawnymi, m.in. koniecznością przygotowania systemów informatycznych i wdrożenia procedury zamówień publicznych. Ustawa likwiduje emerytury częściowe, których celem było łagodzenie podwyższenia czasu przejścia na emeryturę.
Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci. Podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągnęłyby go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.
Agata Szczepańska, Paweł Żebrowski