Trwa ładowanie...
dowqqgv

ZUS zwróci podatek od emerytur i rent. Seniorzy zyskają dodatkowe pieniądze

Zwrot nadpłaconego podatku będzie jednorazowy, ale wraz z marcową waloryzacją, emeryci mogą liczyć na większą niż zwykle wypłatę. Im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marcowe przelewy emerytur będą większe.
Marcowe przelewy emerytur będą większe. (East News)
dowqqgv

W związku ze zwiększeniem kwoty wolnej od podatku, marcowe przelewy emerytur będą większe. O ile? To zależy od świadczenia. Jednak ci z minimalną emeryturą, mogą liczyć na nieco ponad 100 złotych więcej niż zazwyczaj.

Sprawdź: Emerytury 2019. Od 1 marca waloryzacja

Kwota wolna od podatku wzrosła o 1400 zł. w styczniu ubiegłego roku. Podczas gdy jeszcze w 2017 roku wynosiła 6,6 tys. zł, w 2018 r. sięgnęła 8 tys. zł. Jak pisaliśmy w money.pl, nowa stawka dotyczy osób, które w ciągu zeszłego roku nie przekroczyły 13 tysięcy złotych dochodu.
Mimo podniesienia kwoty wolnej od podatku, emeryci i renciści musieli płacić zaliczki na podatek dochodowy, tak jakby kwota wolna się nie zmieniła. Teraz ZUS zwróci to co zostało nadpłacone.

dowqqgv

Czytaj: ZUS zwróci w marcu nadpłacony podatek. Bez dodatkowtch dokumentów

Jak tłumaczyliśmy w money.pl, aby dostać te pieniądze, nie trzeba będzie wypełniać żadnych dodatkowych dokumentów. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z niego emeryci dowiedzą się, ile wyniosła nadpłata podatku, którą ZUS uwzględni w marcowych wypłatach emerytur.

Podwyżka minimalnych emerytur

To nie jedyny dodatek, który poprawi wysokość świadczenia seniorów. Wraz z 1 marca została bowiem podniesiona wysokość minimalnej emerytury z 1029 złotych do 1100. To oznacza dodatkowe 70 zł w kieszeni najbiedniejszych emerytów.

dowqqgv

- Na pewno wszyscy, którzy mieli niskie świadczenia, będą zadowoleni. Ich świadczenia będą wyższe - mówił w "Money. To się liczy" dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Obejrzyj: Waloryzacja emerytur i rent. Zyskają najbiedniejsi:

Jak informowało ministerstwo pracy, rodziny i polityki społecznej, wskaźnik waloryzacji w 2019 roku wyniesie 102,86 proc., a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) wzrośnie o 64,94 zł do kwoty 2335,68 zł.

dowqqgv

13. emerytura

Raz w roku emeryci dostaną również dodatkową emeryturę. To jedna z obietnic tzw. nowej piątki PiS ogłoszonej podczas ostatniej konwencji partii rządzącej. Wówczas po raz pierwszy usłyszeliśmy o niej jako o pomyśle, który zostanie zrealizowany. Emeryturą+, zostanie wypłacona wszystkim emerytom i rencistom bez względu na dochody.

Przypomnijmy, że w rozmowie z "Super Expressem" premier zapewnił, że"trzynastki" będą wypłacane w kolejnych latach. Pod warunkiem, że PiS wygra wybory. Na razie dodatkowa emerytura ma być naliczana od maja 2019 roku. Ile dostaną seniorzy?

13. emerytura. Wypłaty już od maja. Co trzeba zrobić?

dowqqgv

Teoretycznie rząd mówi o 1100 zł, ale faktycznie wypłacane będzie kwota znacznie niższa, co parę dni temu przyznał na antenie TVN24 Mateusz Morawiecki. - Faktycznie w kieszeni zostanie niecałe 890 zł - wyjawił. Wyjaśnił, że 1100 zł, o których dotychczas mówiono, to kwota brutto. W money.plkrok po kroku wyjaśniliśmy co zrobić, by pieniądze otrzymać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dowqqgv

Podziel się opinią

Share

dowqqgv

dowqqgv