Trwa ładowanie...

ZUS zwróci podatek od emerytur i rent. Seniorzy zyskają dodatkowe pieniądze

Zwrot nadpłaconego podatku będzie jednorazowy, ale wraz z marcową waloryzacją, emeryci mogą liczyć na większą niż zwykle wypłatę. Im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy.

ZUS zwróci podatek od emerytur i rent. Seniorzy zyskają dodatkowe pieniądzeŹródło: East News
d33x3tq
d33x3tq

W związku ze zwiększeniem kwoty wolnej od podatku, marcowe przelewy emerytur będą większe. O ile? To zależy od świadczenia. Jednak ci z minimalną emeryturą, mogą liczyć na nieco ponad 100 złotych więcej niż zazwyczaj.

Kwota wolna od podatku wzrosła o 1400 zł. w styczniu ubiegłego roku. Podczas gdy jeszcze w 2017 roku wynosiła 6,6 tys. zł, w 2018 r. sięgnęła 8 tys. zł. Jak pisaliśmy w money.pl, nowa stawka dotyczy osób, które w ciągu zeszłego roku nie przekroczyły 13 tysięcy złotych dochodu.
Mimo podniesienia kwoty wolnej od podatku, emeryci i renciści musieli płacić zaliczki na podatek dochodowy, tak jakby kwota wolna się nie zmieniła. Teraz ZUS zwróci to co zostało nadpłacone.

d33x3tq

Jak tłumaczyliśmy w money.pl, aby dostać te pieniądze, nie trzeba będzie wypełniać żadnych dodatkowych dokumentów. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z niego emeryci dowiedzą się, ile wyniosła nadpłata podatku, którą ZUS uwzględni w marcowych wypłatach emerytur.

Podwyżka minimalnych emerytur

To nie jedyny dodatek, który poprawi wysokość świadczenia seniorów. Wraz z 1 marca została bowiem podniesiona wysokość minimalnej emerytury z 1029 złotych do 1100. To oznacza dodatkowe 70 zł w kieszeni najbiedniejszych emerytów.

- Na pewno wszyscy, którzy mieli niskie świadczenia, będą zadowoleni. Ich świadczenia będą wyższe - mówił w "Money. To się liczy" dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Obejrzyj: Waloryzacja emerytur i rent. Zyskają najbiedniejsi:

Jak informowało ministerstwo pracy, rodziny i polityki społecznej, wskaźnik waloryzacji w 2019 roku wyniesie 102,86 proc., a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) wzrośnie o 64,94 zł do kwoty 2335,68 zł.

d33x3tq

13. emerytura

Raz w roku emeryci dostaną również dodatkową emeryturę. To jedna z obietnic tzw. nowej piątki PiS ogłoszonej podczas ostatniej konwencji partii rządzącej. Wówczas po raz pierwszy usłyszeliśmy o niej jako o pomyśle, który zostanie zrealizowany. Emeryturą+, zostanie wypłacona wszystkim emerytom i rencistom bez względu na dochody.

Przypomnijmy, że w rozmowie z "Super Expressem" premier zapewnił, że"trzynastki" będą wypłacane w kolejnych latach. Pod warunkiem, że PiS wygra wybory. Na razie dodatkowa emerytura ma być naliczana od maja 2019 roku. Ile dostaną seniorzy?

d33x3tq

Teoretycznie rząd mówi o 1100 zł, ale faktycznie wypłacane będzie kwota znacznie niższa, co parę dni temu przyznał na antenie TVN24 Mateusz Morawiecki. - Faktycznie w kieszeni zostanie niecałe 890 zł - wyjawił. Wyjaśnił, że 1100 zł, o których dotychczas mówiono, to kwota brutto. W money.plkrok po kroku wyjaśniliśmy co zrobić, by pieniądze otrzymać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33x3tq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33x3tq