Zwalniają z pracy? Możesz stracić dwa razy
Pracodawca chce cię zwolnić? Nie zgadzaj się na miłe słówka szefa, który proponuje ci zwolnienie za porozumieniem stron. Może się okazać, że dużo na tym stracisz.
Janek pracował w firmie, która zajmowała się handlem urządzeń elektronicznych. Gdy firma zaczęła tracić zamówienia, szef powiedział, że musi pozwalniać pracowników. Jankowi zaproponował jednak układ.
„Szef chciał zamknąć interes i otworzyć coś nowego. Myślał o firmie transportowej. Powiedział, że podpiszemy zwolnienie za porozumieniem stron, a potem nową umowę, w nowej firmie. Chodziło o to, żeby od razu przejść do nowego miejsca i nie bawić się w wypowiedzenia. No i zostałem na lodzie. Nowa firma nigdy nie powstała, a ja byłem bezrobotny i bez zasiłku. Dlatego nie warto umawiać się z szefem – mówi Jan Więcławek, menedżer z Poznania.
Pracownik, który decyduje się podpisać porozumienie stron, będzie miał ograniczoną możliwość oskarżenia pracodawcy przed sądem. Nie będzie mógł podważać zasadności zwolnienia z firmy. Natomiast od wypowiedzenia może się odwołać. Taki pracownik nie może też wystąpić do inspekcji pracy. Inspektor nie rozwieje wątpliwości w porozumieniu, bo nie ma takiego prawa. Jest jednak możliwość zakwestionowania porozumienia, jeśli pracownik został wprowadzony w błąd albo złożył je pod przymusem. Może wówczas zwrócić się do sądu pracy o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie, powołując się na wady swojego oświadczenia woli.
Są jednak sytuacje, gdy porozumienie stron jest jedyną możliwością rozstania z pracodawcą, np. gdy pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem ze względu na wiek przedemerytalny (wtedy pracownik może łatwo odejść z pracy, bo nie ma przecież wskazanego okresu, jaki musi upłynąć od podpisania do rozstania z firmą).
Pracownik, który odchodzi za porozumieniem stron nie może skorzystać z dni wolnych na szukanie pracy, chyba że wprowadzi taki zapis w porozumieniu. Szef nie może też wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy w czasie od podpisania umowy do dnia jego faktycznego odejścia (w czasie okresu wypowiedzenia pracownik ma prawo do skorzystania z zaległego urlopu).
Zwalniany powinien więc zadbać, aby z treści porozumienia oraz ze świadectwa pracy jasno wynikało, w jaki sposób doszło do rozwiązania umowy.
Trzeba też pamiętać, że rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron może spowodować, że pracownik nie otrzyma razu zasiłku dla bezrobotnych od razu po rejestracji w urzędzie pracy. Czasem na zasiłek trzeba czekać nawet pół roku (z przepisów wynika, że prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu, który w ciągu sześciu miesięcy przed zarejestrowaniem rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu albo rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania).
(bmw)