Związkowcy przekonali L. Kaczyńskiego do weta?

O godz. 18.00 odbędzie się konferencja prasowa Lecha Kaczyńskiego ws. pomostówek - poinformowała kancelaria prezydenta. W poniedziałek mija termin ogłoszenia przez
Lecha Kaczyńskiego decyzji w sprawie ustawy o emeryturach
pomostowych. W Pałacu Prezydenckim dyskutują z prezydentem szefowie trzech
największych central związkowych.

Związkowcy przekonali L. Kaczyńskiego do weta?
Źródło zdjęć: © PAP

O godz. 18.00 odbędzie się konferencja prasowa Lecha Kaczyńskiego ws. pomostówek - poinformowała kancelaria prezydenta. W poniedziałek mija termin ogłoszenia przez Lecha Kaczyńskiego decyzji w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych. W Pałacu Prezydenckim dyskutowali z prezydentem szefowie trzech największych central związkowych.

Przewodniczący: NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek, OPZZ Jan Guz i Federacji Związków Zawodowych Wiesław Siewierski zgodnie deklarują, że przekonywali prezydenta do zawetowania ustawy o "pomostówkach".

Prezydent pytany przez dziennikarzy o spotkanie ze związkowcami stwierdził jedynie: lubię z nimi rozmawiać, przecież wiecie o tym.

Natomiast szef gabinetu prezydenta Maciej Łopiński powiedział przed spotkaniem, że Lech Kaczyński nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych.

Pytany, czemu służy spotkanie prezydenta ze związkowcami, odparł: spotkanie ma służyć wypracowaniu decyzji przez prezydenta.

- Pan prezydent długo zastanawia się nad decyzją, bo sprawa jest skomplikowana - powiedział Łopiński, pytany czy prezydent waha się czy podpisać ustawę o "pomostówkach".

Jeżeli prezydent ustawę podpisze, nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2009 r.

Jeśli ją zawetuje, ustaw trafi ponownie do Sejmu. Do odrzucenia prezydenckiego weta potrzebna jest większość 3/5 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów).

Według deklaracji z piątku, składanych przez liderów poszczególnych klubów parlamentarnych, za odrzuceniem ewentualnego weta opowiadają się PO, PSL a poparcie deklaruje także Lewica, co daje potrzebną większość głosów.

Prezydent ma też możliwość skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z ustawą emerytury pomostowe mają objąć ok. 250 tys. osób. Prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę utraci ok. 750 tys. osób, wśród nich m.in. artyści, dziennikarze i część kolejarzy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)