Związkowcy skarżą się do Międzynarodowej Organizacji Pracy
Polska może mieć kłopoty. Związkowcy NSSZ "Solidarność" skarżą się naszą władzę sądowniczą do Międzynarodowej Organizacji Pracy. Ich zdaniem naruszona została ratyfikowana konwencja dotycząca wolności związkowej i prawa do organizowania się.
08.06.2012 | aktual.: 08.06.2012 12:24
Zdaniem związkowców sąd cywilny, który wydał postanowienie zakazujące organizowania strajku w LOT Aircraft Maintenance Services nie miał do tego prawa. W tej sprawie firma zwróciła się do sądu cywilnego, który miał ustalić zgodność strajku związkowców z przepisami. Jednocześnie wnioskowano o zakazanie jego prowadzenia.
Spółka skorzystała z art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, który daje jej prawo zwrócenia się do sądu, gdy ma tym interes prawny. Sąd przyznał racje przedsiębiorstwu i zakazał przeprowadzania legalnie ogłoszonego strajku.
Zdaniem związkowców sąd nie miał takiego prawa, ponieważ nie zbadał legalności strajku. Do tego postanowienie wydano na posiedzeniu niejawnym, dodatkowo bez przeprowadzenia postępowania dowodowego.
- W celu prawidłowej realizacji ratyfikowanej konwencji nr 87 MOP, niezbędne jest jasne określenie, że sąd cywilny nie może na posiedzeniu niejawnym udzielić pracodawcy zabezpieczenia w postaci wprowadzenia zakazu organizowania oraz prowadzenia strajku i że narusza zagwarantowaną w międzynarodowych przepisach wolność związkową - wyjasnia na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Ewa Podgórska-Rakiel, ekspert biura prawnego KK NSZZ "Solidarność".
To już kolejny przykład skargi złożonej przez związkowców do Międzynarodowej Organizacji Pracy. Wcześniej protestowano przed ograniczeniem prawnym, które nie pozwala dołączać do związków osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej. Wówczas MOP uznał racje związkowców. Tym samym międzynarodowa organizacja broniąca praw pracowniczych wezwała rząd do zmiany przepisów.
Warto wspomnieć, że opinie MOP nie mają żadnej mocy sprawnej, są jedynie sugestiami. Jeśli jednak dany kraj chce budować przyjazny wizerunek, zwykle uwzględnia postulaty organizacji.