Trwa ładowanie...
10-10-2013 15:52

Związkowcy: większość za strajkiem w TVP

Pracownicy TVP zdecydowali w referendum o podjęciu strajku; opowiedziało
się za nim 72 proc. oddających głos - poinformował organizator referendum związek zawodowy "Wizja".
To odpowiedź na plany zarządu telewizji dotyczące przeniesienia do firmy zewnętrznej blisko 600
pracowników etatowych

Związkowcy: większość za strajkiem w TVP
d3pt4oh
d3pt4oh

Przeciwna strajkowi była co dziesiąta osoba biorąca udział w referendum; wstrzymało się od głosu prawie 15 proc. oddających głos - podali w oświadczeniu związkowcy. Jak wynika z informacji związku, w referendum wzięło udział 51,9 proc. uprawnionych do głosowania, co oznacza, że referendum jest ważne. Uprawnionych do wzięcia udział w referendum było 3459 pracowników telewizji.

Strajk zostanie podjęty w proteście przeciwko przeniesieniu pracowników etatowych zatrudnionych na stanowiskach grafików, charakteryzatorów, montażystów oraz dziennikarzy do firmy zewnętrznej, wyłonionej w przetargu.

W czwartkowym oświadczeniu rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki podkreślił, że "jeśli związkowcy, jak deklarują, zwrócą się do prezesa Juliusza Brauna z prośbą o rozmowę, będzie ona oczywiście możliwa, bo i zarząd TVP i prezes zarządu nigdy nie uchylali się od prowadzenia dialogu ze związkami zawodowymi".

d3pt4oh

Czytamy też, że zarząd "przyjmuje do wiadomości wyniki referendum strajkowego, choć nie zmienia zdania, że sposób jego przeprowadzania (wielokrotne przedłużania terminu, nieuczciwa propaganda referendalna, wywieranie presji na pracowników, by zagłosowali, podawanie cząstkowych wyników w trakcie trwania głosowania itp.) nie licował z powagą tego aktu".

Jak wynika z oświadczenia, zarząd telewizji uważa, że podane wyniki oznaczają, iż prawie dwie trzecie pracowników TVP nie popiera idei załatwiania żądań związkowych w drodze strajku.

We wcześniejszej rozmowie z PAP rzecznik ostrzegał pracowników przed podjęciem strajku. Mówił: "Strajk albo niczego nie zmieni, albo - jeżeli by przybrał szeroką i długotrwałą formę - może być katastrofą ekonomiczną dla telewizji publicznej i zakończyć się dramatem dla pracowników, nie z winy zarządu".
W referendum brali udział pracownicy oddziału głównego w Warszawie oraz 16 ośrodków regionalnych. Referendum strajkowe miało się zakończyć 20 września, ale organizatorzy przedłużyli je o ponad trzy tygodnie - do uzyskania liczby głosów nadających ważność referendum.

Zgodnie z planami zarządu telewizji nie wszyscy dziennikarze zostaną oddelegowani do firmy zewnętrznej. W firmie pozostaną tzw. redaktorzy koordynujący, odpowiedzialni za emisję programów.

d3pt4oh

Prezes TVP Juliusz Braun zapowiedział, że oddelegowani do firmy zewnętrznej pracownicy będą otrzymywać pensje w niezmienionej wysokości przez pierwszy rok. Według niego dziennikarzy nie będzie obejmować zakaz konkurencji.

W przetargu mającym wyłonić firmę zewnętrzną pozostała jedynie Gi Group. Ostateczna decyzja, czy to właśnie ten wykonawca przejmie pracowników telewizji, ma być podjęta 28 października.

Obok tej firmy oferty w przetargu złożyły: firma Manpower Group oraz dwa konsorcja - firm Wadwicz, The Chimney Pot i Floty Filmowej oraz firm Murator, Time i Medella. Konsorcjum firm Murator, Time i Medella, należące do Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, wycofało się z przetargu na samym początku. (PAP)

d3pt4oh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pt4oh