Zwolnienia w branży wydawniczej. Wszystko przez darmowy podręcznik

Nie kilkaset, lecz kilka tysięcy - taka może być skala zwolnień w wydawnictwach szkolnych po wprowadzeniu bezpłatnego podręcznika dla pierwszaków. Rządowe szacunki mówią, że przez nowe rozwiązanie pracę straci 360 osób

Zwolnienia w branży wydawniczej. Wszystko przez darmowy podręcznik
Źródło zdjęć: © © darok - Fotolia.com

25.07.2014 | aktual.: 25.07.2014 12:18

.

Prezes Rady Polskiej Izby Książki, Włodzimierz Albin podkreśla, że trudno ocenić prawdziwą skalę zwolnień w wydawnictwach, ale z pewnością będzie ona większa niż szacuje resort edukacji. Według rozmówcy IAR, zajęcie stracą też autorzy podręczników, rysownicy, graficy, drukarze, dostawcy czy księgarze. W opinii przedstawiciela Polskiej Izby Książki, dopiero za kilka lat okaże się jak wprowadzenie rządowego podręcznika dla pierwszaków wpłynęło na rynek pracy.

Część wydawców edukacyjnych już planuje redukcję zatrudnienia. W maju Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne rozpoczęły proces negocjacji zwolnień grupowych ze związkami zawodowymi.

W rozmowie z IAR minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska powątpiewa w argumentację władz wydawnictwa. Twierdziła, że w resorcie nowy podręcznik przygotowywany jest przez zaledwie kilka osób więc nie sądzi, by był to powód do zwolnień grupowych. Ponadto, jak powiedziała Kluzik-Rostkowska, w nowym roku szkolnym darmowy podręcznik otrzymają tylko uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych. "Cała reszta rynku będzie do dyspozycji wydawców" - powiedziała minister edukacji.

Eksperci szacują, że w całej branży pracę stracić może kilka tysięcy osób.

Przypomnijmy, że nowe rozwiązania dotyczące wprowadzenia darmowego podręcznika przyjęto w kwietniu tego roku. Zmiany mają wspomóc rodziców, których wydatki na podręczniki z roku na rok rosły.

"Koszt zakupu podręczników to dla wielu rodzin znaczne obciążenie. Brak możliwości zakupienia dla dzieci niezbędnych podręczników szkolnych deklarowało w nim prawie 14 proc. gospodarstw rodzinnych z 3 dzieci i więcej. Według badań CBOS przeprowadzonych na początku roku szkolnego 2013/2014 rodzice na wydatki związane z wyprawką dziecka przeznaczyli średnio 1199 zł. Przeciętne wydatki na jedno dziecko wyniosły 826 zł. To pokazuje, że tego rodzaju wydatki są zbliżone do miesięcznych wynagrodzeń netto tych osób" - tłumaczyło Ministerstwo Edukacji.

JK,WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (603)