Trwa ładowanie...

Zwolnienia w Oplu: dziewięć tysięcy na bruk

Amerykański koncern General Motors zlikwiduje około 9000 miejsc pracy w spółce Opel-Vauxhall, w tym 5400 w niemieckich zakładach - poinformował w środę prezes GM na Europę Nick Reilly.

Share
Zwolnienia w Oplu: dziewięć tysięcy na bruk
Źródło: AFP
d4ne52d

- Od 50 do 60 procent cięć dotknie Niemcy - powiedział po rozmowach na temat planowanej restrukturyzacji z przedstawicielami załogi Opla w Ruesselsheim (Hesja).

- Będziemy zmuszeni podjąć trudne decyzje - dodał.

We wszystkich europejskich fabrykach Opla-Vauxhalla pracuje ponad 50 tysięcy osób, w tym 25 tysięcy w czterech niemieckich zakładach. Wcześniej w środę Reilly zapowiedział, że fabryki w Niemczech zostaną utrzymane. Niepewna jest przyszłość zakładu w Antwerpii w Belgii, który zatrudnia ponad 2500 pracowników. Specjalna grupa robocza ma wysondować możliwości dla tej fabryki.

d4ne52d

GM oczekuje, że załoga Opla wesprze restrukturyzację spółki. - Mamy nadzieję na pomoc rządów - dodał Reilly. Koszty planowanej restrukturyzacji ocenił na 3,3 mld euro. Zdolności produkcyjne Opla mają zostać ograniczone o 20 proc.

Szef rady zakładowej Opla Klaus Franz zapowiedział sprzeciw wobec planów masowych zwolnień w Niemczech i Belgii. Rada zakładowa i (związek zawodowy) IG Metall nie zaakceptują działań, które mają na celu restrukturyzację Opla w Europie kosztem Niemiec i Belgii - oświadczył Franz, cytowany przez agencję dpa.

Na początku listopada GM nieoczekiwanie zrezygnował z planowanej sprzedaży większości udziałów w Oplu konsorcjum austriacko-kanadyjskiego producenta części samochodowych Magna oraz rosyjskiego Sbierbanku. Magna planowała w ramach restrukturyzacji likwidację 10,5 tys. miejsc pracy w Oplu, w tym 4500 w Niemczech.

Poza Niemcami i Belgią zakłady Opla-Vauxhalla znajdują się też m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz w Gliwicach w Polsce.

Anna Widzyk

d4ne52d

Podziel się opinią

Share
d4ne52d
d4ne52d