Zwolnienie lekarskie jak urlop? ZUS wstrzymał wypłaty "chorobowego"

W ciągu pierwszego półrocza tego roku ZUS skontrolował 265,2 tys. osób, posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Część zwolnień została cofnięta z winy lekarza, ale w ponad 10,5 tys. przypadków powodem było nieuczciwe korzystanie z "chorobowego". W ten sposób Polacy oszukali system na 7 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ZUS wyłapał ponad ponad 10 tys. oszustów na zwolnieniach lekarskich
ZUS wyłapał ponad ponad 10 tys. oszustów na zwolnieniach lekarskich (123RF.COM)
WP

Co robią nasi rodacy na zwolnieniach lekarskich? Organizują wakacje, chodzą na pielgrzymki, szukają dodatkowej pracy, grają w siatkówkę, a nawet szukają miejsca na cmentarzu – pisze "Gazeta Wyborcza".

Kontrolerów ZUS mało jest w stanie zaskoczyć. Przez lata widzieli i słyszeli niejedno. Sęk w tym, że zwolnienie lekarskie to nie urlop, ale czas na leczenie lub rehabilitację. A niewłaściwe korzystanie z tego świadczenia może się źle skończyć.

Pracownicy ZUS odwiedzili i skontrolowali w ciągu pierwszego półrocza 265,2 tys. osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.

WP

Jak wynika z danych ZUS,, od stycznia do końca czerwca 2017 r. aż 10,6 tys. Polaków wykorzystywało zwolnienie w sposób niewłaściwy. W konsekwencji Zakład cofnął wypłaty.

ZUS coraz skuteczniej sprawdza, czy wśród chorujący nie ma oszustów:

WP

Suma wstrzymanych z tego tytułu zasiłków to prawie 7 mln zł. Ale to tylko część z kwoty, która wróciła do ZUS. Jak podaje: "ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nakłada na Zakład Ubezpieczeń Społecznych również obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia". To właśnie z tego powodu obniżono wypłaty dla 104,7 tys. osób. To kolejne 89,3 mln zł.

Korekta wysokości wypłacanych świadczeń może być również związana ze zbyt późnym dostarczeniem zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Tak było w przypadku ponad 35 tys. Polaków.

Jak wynika z danych ZUS, łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wyniosła niemal 98,4 mln zł.

Polub WP Finanse
WP
WP