Zwolnienie seniorów z abonamentu. Nowe prawo wchodzi w życie
Osoby, które ukończyły 75 lat będą automatycznie zwalniane z opłat RTV. Nie muszą też załatwiać żadnych formalności.
Od piątku obowiązuje nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych, przypomina "Rzeczpospolita". Osoby, które ukończyły 75 lat będą automatycznie zwalniane z opłat RTV. Nie muszą też załatwiać żadnych formalności.
Zmiana znosi obowiązek informowania Poczty o ukończeniu 75 lat i nabyciu prawa do zwolnienia z abonamentu RTV. Przysługuje ono seniorowi od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął on wymagany wiek.
Konieczność zmian w sposobie ściągania i wykorzystywania pieniędzy z abonamentu to dziś jedno z najważniejszych wyzwań publicznej telewizji.
- W Niemczech media publiczne dostają z abonamentu 8,5 mld euro, co stanowi 0,4 proc. PKB. W Polsce jest to ok. 260 mln euro i 0,04 proc. PKB. Biorąc pod uwagę, że nie jesteśmy tak bogaci jak Niemcy, niech to będzie 1/10 kwoty, którą daje się tam na media publiczne, czyli ok. 2,6 mld złotych (ok. 800 mln euro). Nie ma żadnego powodu, żeby nie było nas na to stać - przekonywał na początku października szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.
KRRiT myśli nad wprowadzeniem tak zwanej opłaty audiowizualnej zamiast abonamentu. Nie dałoby się jej uniknąć, ponieważ pobierałby ją fiskus. Według Dworaka, "jeżeli świat polityki zdecyduje się na opłatę audiowizualną, a to wcale nie jest ryzykowna decyzja, to z telewizji publicznej powinna zniknąć znaczna część reklam".
Prezes TVP Janusz Daszczyński powiedział, że rozwiązaniem mogłoby być zastąpienie abonamentu radiowo-telewizyjnego wprowadzeniem ogólnonarodowej składki. - Telewizja nie może gonić za wszelką cenę za wpływami z abonamentu, które stanowią u nas 20 proc. dochodów, a 80 proc. to wpływy z reklam - podkreślił.
Zobacz też: * *Ile płacimy abonamentu?