W lutym zwrot podatku dla emerytów. Pieniądze wrócą na konta
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych (PIT) za 2023 r. Ponad 10 mln formularzy trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Emeryci mogą liczyć na zwrot nawet do 400 zł.
13. i 14. emerytura, którą seniorzy otrzymali w 2023 r., była obciążona podatkiem dochodowym. Kwota brutto była pomniejszana nie tylko o składkę zdrowotną, ale również o zaliczkę na podatek dochodowy. Teraz przy okazji rozliczenia podatkowego emeryci mogą liczyć na zwrot - informuje radiozet.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZNP komentuje podwyżki. "Myślę, że Tusk zwyczajnie się przejęzyczył"
PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia podatku uzyskają niedopłatę podatku lub rozliczenie wyniesie zero złotych.
Co do zasady, deklaracja PIT-40A jest rozliczeniem podatkowym, ale jest też kluczową informacją dla osób, które chcą same rozliczyć się ze skarbówką.
- Od kilku lat ZUS nie zajmuje się rozliczaniem nadpłaty podatku. Osoby, które mają nadpłatę, otrzymają od nas PIT 11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku otrzymają bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego za poprzedni rok – wyjaśniła w rozmowie z serwisem Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Jeśli świadczeniobiorca nie miał poza pieniędzmi z ZUS innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi w ogóle składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 - dodaje urzedniczka.
Po zatwierdzeniu i wysłaniu rozliczenia do urzędu skarbowego, zwrot powinien zostać Pieniądze pojawią się na koncie, które zostało wskazane do rozliczeń z fiskusem w ciągu kilku dni. Na zwrot pobranej zaliczki na podatek dochodowy – całkowity lub częściowy – mogą liczyć tylko seniorzy, których przychody miesięczne nie przekraczają 2,5 tys. zł brutto - czytamy na radiozet.pl.
Ulgi podatkowe. Złóż PIT-37 lub PIT-36
Świadczeniobiorcy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku. W takim przypadku powinni zrobić to w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które złożą w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, należy wówczas złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.