Trwa ładowanie...
d3gsf06

Zysk netto Uniqa w Polsce wzrósł r/r do 11 mln zł w I kw. 2015 r.

Warszawa, 08.06.2015 (ISBnews) - Uniqa w Polsce poprawiła wynik finansowy w I kw. br. - zysk netto wyniósł 11 mln zł wobec 5,4 mln zł rok wcześniej, pomimo spadku sprzedaży. Łączna wartość składki przypisanej brutto wyniosła 337 mln zł, co oznacza spadek o 8% r/r, podała Uniqa. Przypis składki zmniejszył się w ubezpieczeniach majątkowych o 4,6%, a wzrósł w produktach życiowych ze składką regularną o 28,8%.

Share
d3gsf06

Spółka majątkowa zamknęła pierwszy kwartał 2015 r. zyskiem brutto na poziomie 15,6 mln zł, czyli ponad dwukrotnie wyższym r/r (7,2 mln zł). Z kolei wynik netto wyniósł 12,3 mln zł wobec 5,4 mln zł rok wcześniej.

"Rok 2014 był najlepszym rokiem w naszej historii, jeśli chodzi o zysk. W tym roku także chcemy poprawić nasze wyniki. Pierwszy kwartał tego roku pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu"- powiedział prezes Uniqa w Polsce Andrzej Jarczyk, cytowany w komunikacie.

Lepszy wynik został osiągnięty pomimo spadku sprzedaży za sprawą dalszej poprawy struktury portfela oraz ścisłej kontroli kosztów, do której spółka przywiązuje dużą uwagę, podano w materiale.

Łącznie składka przypisana brutto wyniosła 295,4 mln zł w I kw. br i była niższa o 4,6% w skali roku. Spółka tłuamczy, że spadek ten wynika przede wszystkim ze zmniejszenia sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych. I jest to wynik zarówno mocnej konkurencji cenowej, jak i zaplanowanej eliminacji z portfela nierentownych ryzyk. Udział ubezpieczeń komunikacyjnych w portfelu wciąż systematycznie maleje - w I kw. 2015 r. wyniósł już tylko 38,7% wobec 45,7% rok wcześniej.

d3gsf06

"Uniqa skupia się na utrzymaniu wzrostu w liniach produktowych gwarantujących rentowność. I to się udaje. W dalszym ciągu rozwijane są ubezpieczenia dla sektora korporacyjnego czego efektem był 11-proc. wzrost przypisu w tym sektorze. Również w ubezpieczeniach mieszkaniowych spółka zanotowała 12-proc. wzrost sprzedaży"- podkreślił Jarczyk.

Zysk finansowy brutto Uniqa TU na Życie za I kw. 2015 r. wyniósł 0,6 mln zł wobec 0,1 mln zł rok wcześniej.

Spółka życiowa Uniqa w I kw. dynamicznie rozwijała sprzedaż produktów ze składką regularną przy jednoczesnej redukcji poziomu składki z produktów ze składką jednorazową. Łączna wartość składki przypisanej w okresie styczeń-marzec 2015 r. wyniosła 41,5 mln zł (spadek o 29%). Wskaźnik wzrostu składki regularnej w skali roku wyniósł 28,8%, co oznacza przypis w kwocie 30,6 mln zł w I kw. br.

Największe tempo wzrostu - ponad 81-proc. spółka zanotowała w produktach oferowanych z instytucjami finansowymi. Dynamiczny rozwój sprzedaży odnotowano również w pozostałych liniach produktowych, w tym wzrost sprzedaży ubezpieczeń typu unit-linked wyniósł 24% ubezpieczeń grupowych - 9% oraz podobny poziom wzrostu uzyskano w przypadku terminowego ubezpieczenia na życie.

d3gsf06

Produkty ze składką jednorazową przyniosły spółce 10,9 mln zł przypisu w okresie styczeń-marzec 2015 r. (wobec 43,9 mln zł rok wcześniej).

Uniqa w Polsce reprezentują spółki Uniqa TU SA oraz Uniqa TU na Życie SA, oferujące ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne i życiowe, zarówno dla klientów indywidualnych, jak też instytucjonalnych. Inwestorem strategicznym spółek jest europejski holding ubezpieczeniowy o austriackich korzeniach - Uniqa Insurance Group AG.

(SBnews)

d3gsf06

Podziel się opinią

Share
d3gsf06
d3gsf06