Trwa ładowanie...
d34hb7m

Zyski energetyki w górę w ślad za cenami prądu

Wyższe ceny energii elektrycznej wspierają wyniki PGE, Tauronu i Enei – prognozują analitycy. Łączny zysk państwowych grup energetycznych w II kwartale był bliski 1,5 mld zł.
Share
Zyski energetyki w górę w ślad za cenami prądu
Źródło: Jupiterimages
d34hb7m

Najwięksi energetyczni potentaci z warszawskiej giełdy będą publikować dane finansowe za II kwartał dopiero w drugiej połowie sierpnia. Analitycy spodziewają się, że poprawią wyniki.

Arkadiusz Chojnacki z domu maklerskiego Ipopema Securities wyjaśnia, że na korzystną sytuację energetyki w II kwartale 2011 r. wpłynął głównie wzrost cen energii elektrycznej w obrocie hurtowym. Stawki były o 11 proc. wyższe niż przed rokiem (i o 5,9 proc. powyżej średniej ceny z I kwartału). Wyższa była również produkcja energii.

Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK, dodaje, że oprócz relatywnie wysokich cen o rosnącej zyskowności sektora przesądziły wyniki na wytwarzaniu konwencjonalnym (produkcji z węgla) i korzystne taryfy w segmencie dystrybucji energii elektrycznej.

d34hb7m

Z raportów brokerów wynika, że Polska Grupa Energetyczna, Tauron i Enea (wszystkie kontrolowane przez państwo) mogły w sumie na czysto zarobić w II kwartale blisko 1,5 mld zł – o blisko połowę więcej niż przed rokiem. W tej puli największy udział ma zysk netto PGE. Analitycy zakładają średnio, że wyniósł on blisko 1 mld zł wobec 600 mln zł przed rokiem. Trzeba jednak pamiętać, że tej skokowej poprawy PGE nie wygenerowała tylko dzięki energetyce. Wyższy zysk netto grupy to m.in. efekt wykupienia za 3 mld zł resztówek swoich spółek zależnych w 2010 r.

Mniejsi również zarobili

Zdaniem analityków dobrze poradził sobie katowicki Tauron. Podobnie jak konkurenci wyprodukował więcej energii, a dodatkowo uporał się z widocznymi we wcześniejszych kwartałach technicznymi problemami z wydobyciem węgla. Podobnie jak PGE spółka wykupiła w 2010 r. resztówki swoich spółek zależnych od MSP. W sumie analitycy szacują, że zysk Tauronu za II kwartał w ujęciu rok do roku wzrósł o połowę. Tak istotna poprawa nie jest oczekiwana w przypadku poznańskiej Enei. Jednak według brokerów również ona może opublikować wynik netto za II kwartał o kilkanaście procent wyższy niż przed rokiem.

Spadek zysku netto jest oczekiwany w przypadku Polish Energy Partners, spółki wyspecjalizowanej w energetyce wiatrowej. Jednak falowanie jej wyników jest tradycją i wynika z czynników sezonowych.

d34hb7m

Co w drugiej połowie roku?

Paweł Puchalski uważa, że wyniki energetyki za pierwsze półrocze należy oceniać pozytywnie. Jednak na optymizm co do zysków w całym 2011 r. może być jeszcze za wcześnie. Rentowność branży w drugiej połowie roku będzie zależeć w dużej mierze głównie od tempa rozwoju krajowej gospodarki.

Umowa Tauronui ArcelorMittalu

Elektrociepłownia EC Nowa z grupy Tauron i ArcelorMittal Poland podpisały umowę na dostawę i odbiór energii i paliw gazowych. Obroty finansowe między firmami w ciągu pięciu lat wyniosą około 2 mld zł.ArcelorMittal już teraz jest jednym z najważniejszych klientów Tauronu. Nowy kontrakt zakłada, że EC Nowa zainwestuje w swój rozwój, by spełnić oczekiwania Mittala jako odbiorcy energii - wybuduje więc nowy blok wytwórczy. Jednocześnie umowa gwarantuje, że elektrociepłownia na tej rozbudowie mocy będzie zarabiać.
ArcelorMittal i Tauron zakładają, że jeszcze przed końcem obowiązywania tego kontraktu podpiszą umowę regulującą zasady ich współpracy na co najmniej 15 lat.

PARKIET
Justyna Piszczatowska

d34hb7m

Podziel się opinią

Share
d34hb7m
d34hb7m