Trwa ładowanie...
d2sbmz2
przemoc
03-12-2012 12:36

16 dni przeciwdziałania przemocy wobec kobiet (komunikat)

...

d2sbmz2
d2sbmz2

03.12. Warszawa - Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania informuje:

Od 25 listopada trwają obchody 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet. Miliony ludzi na świecie, tysiące organizacji pozarządowych i wiele agend rządowych nagłaśniają problem przemocy wobec kobiet. Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania wspiera tę ważną akcję i codziennie publikuje artykuł o jednym z aspektów przemocy wobec kobiet.

Dziś przyjrzymy się kwestii współpracy międzynarodowej.

Dzień 9: Współpraca międzynarodowa

d2sbmz2

Polska, jako kraj członkowski wielu organizacji międzynarodowych - jak na przykład Organizacji Narodów Zjednoczonych i Rady Europy - bierze czynny udział w globalnych wysiłkach mających na celu zwalczanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Dr Hanna Machińska, dyrektorka Biura Rady Europy w Polsce, tak komentuje znaczenie współpracy międzynarodowej: "Od ponad 20 lat Rada Europy zajmuje się problematyką przemocy wobec kobiet, prowadząc liczne działania w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego, Komitetu Ministrów, Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych oraz Urzędu Komisarza Praw Człowieka. Ogromnym wsparciem dla działań prawodawczych Rady Europy jest orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wynikiem powyższych działań jest Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (CAHVIO), która jest najbardziej wszechstronnym instrumentem prawnym, regulującym prawno-instytucjonalne, społeczne i kulturowe aspekty, związane z przemocą wobec kobiet.

Rada Europy przez wiele lat dochodziła do rozwiązań, zawartych w Konwencji. Podstawą ich była rekomendacja Komitetu Ministrów z 2002 roku w sprawie walki z przemocą wobec kobiet. Równie ważne znaczenie miał w tej materii warszawski Szczyt Rady Europy w 2005 roku, na którym zdecydowano, że w Europie należy przeprowadzić kampanię społeczną na rzecz walki z przemocą wobec kobiet i przemocą domową. Kampania ta odbyła się w 47 państwach członkowskich Rady Europy w latach 2006-2008, a jej głównym celem było uświadomienie powagi problemu i podjęcie działań na rzecz wzmocnienia ochrony prawnej kobiet, dotkniętych tymi formami przemocy w krajach europejskich.

Ocena sytuacji w państwach członkowskich Rady Europy wskazała na poważne problemy systemowe w radzeniu sobie z przemocą wobec kobiet, które dotyczyły braku regulacji prawnych, dobrych praktyk, chroniących ofiary jak i wystarczających środków finansowych oraz odpowiednich rozwiązań instytucjonalnych. Ogromnym wsparciem dla działań Rady Europy w zakresie budowania standardów prawnych było orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2009 roku w sprawie Opuz przeciw Turcji, w którym Trybunał orzekł, że "w sprawie tej wystąpiła pośrednia dyskryminacja ze względu na płeć, w związku z prawem do życia i zakazem nieludzkiego lub poniżającego traktowania, ponieważ policja i władze sądownicze niewłaściwie stosowały przepisy, dotyczące przemocy domowej".

d2sbmz2

Działania powyższe doprowadziły do przyjęcia Konwencji, która jest otwarta dla wszystkich państw Rady Europy, w tym Unii Europejskiej, jak i państw pozaeuropejskich. Niezwykle ważne jest, aby do Konwencji przystąpiła Unia Europejska, co byłoby ważnym sygnałem dla jej państw członkowskich i pozwoliłoby na uniknięcie rozbieżności, dotyczących prawa Unii Europejskiej i regulacji zawartych w Konwencji.

20-letnie działania Rady Europy zakończyły się traktatem obejmującym bardzo szeroko problematykę przeciwdziałania i walki z przemocą, ochrony ofiary, edukacji społeczeństw. Przyjęte rozwiązania prawne i instytucjonalne istotnie wzmacniają ochronę ofiar przemocy i pozwalają na stworzenie wzorcowych rozwiązań prawnych w tym zakresie.

Zgromadzenie Parlamentarne wezwało państwa, by przystępowały do Konwencji nie wprowadzając do niej zastrzeżeń. Obok Europejskiej Konwencji Praw Człowieka może ona zmienić sytuację jednostki, znacząco ograniczając przemoc wobec kobiet i przemoc domową".

Konwencję do dziś podpisało 25 państw, z czego tylko Turcja dokonała ratyfikacji. Żeby konwencja weszła w życie musi ją ratyfikować co najmniej 8 państw.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2sbmz2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sbmz2