Trwa ładowanie...
d3yujcl

Citi Handlowy

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Przemysław Jahr

Bank Citi Handlowy to jeden z największych i najstarszych w Polsce banków komercyjnych. Prowadzi działalność uniwersalną oraz inwestycyjną, obsługuje klientów indywidualnych, instytucjonalnych i korporacyjnych, jest też notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Historia

Historia spółki bankowej Citi Handlowy zaczęła się w 1870 roku, kiedy powstał jeden z pierwszych w Polsce banków, Bank Handlowy w Warszawie (BHW). Pierwszy na czele banku stanął Józef Zamoyski, a po dwóch latach zastąpił go Leopold Kronenberg. Bank działał nieprzerwanie przez obie wojny światowe, przez lata miał monopol na prowadzenie rozliczeń zagranicznych, który utracił w 1989 roku.

Bank Handlowy wkroczył na giełdę w Warszawie w 1997 roku, a trzy lata później przeszedł restrukturyzację i dołączył do sieci Citigroup. Właśnie wtedy Grupa Citibank wykupiła pakiet większościowy akcji Banku Handlowego, a w 2001 roku przeprowadzono fuzję łączącą BHW z Citibank (Poland) S.A.

Marka Citibank Handlowy powstała w 2003 roku, natomiast od 2007 roku stosowana jest nazwa Citi Handlowy.

Działalność

Citigroup jest działającą globalnie marką, z jej usług korzysta ok. 200 mln klientów w ponad stu krajach na całym świecie. Należący do tej grupy kapitałowej Citi Handlowy tworzy znaczącą na polskim rynku spółkę bankową, która zajmuje się usługami inwestycyjnymi, detalicznymi i korporacyjnymi. Klienci banku Citi Handlowego mają dostęp do usług globalnej sieci Citigroup.

Spółka Citi Handlowy oferuje dostęp do usług bankowych, kapitałowych i produktów leasingowych. Przy banku działa też Fundacja Kronenberga realizująca programy edukacyjne i rozwojowe w zakresie lokalnym oraz ogólnopolskim

Struktura

W ramach Grupy Kapitałowej Citi Handlowy działa Dom Maklerski Banku Handlowego oraz spółka Handlowy Leasing. Główna siedziba banku Citi Handlowego znajduje się w Warszawie przy ul. Senatorskiej 16.

Placówki

Bank Citi Handlowy ma oddziały w części dużych miast Polski: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Radomiu, Łodzi i Szczecinie.

Centra korporacyjne Citi Handlowego można znaleźć w Warszawie, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Poznaniu, Kaliszu, Słupsku i Gorzowie Wielkopolskim.

Kierownictwo

Od 2003 roku prezesem banku Citi Handlowego jest Sławomir S. Sikora. Stanowiska wiceprezesów zajmują Maciej Kropidłowski, David Mouillé, Barbara Sobala i Natalia Bożek, natomiast pozostałymi członkami zarządu są Katarzyna Majewska i James Foley. Na czele rady nadzorczej Citi Handlowego stoi Andrzej Olechowski.

Informacje aktualne na dzień 18 marca 2019.

Akcjonariat

Akcjonariuszem większościowym banku Citi Handlowego jest należąca do Grupy Citibank firma Citibank Overseas Investment Corporation (COIC) posiadająca 75 proc. udziałów. Pozostałe 25 proc. kapitału akcyjnego należy do udziałowców, którzy nie przekroczyli progu własnościowego wynoszącego 5 proc. akcji.

Giełda

Wartość rynkowa Citi Handlowego wynosi około 9 mld zł. Spółka jest notowana na GPW od 1997 roku jako Bank Handlowy w Warszawie S.A. (BHW). W 2011 roku weszła w skład indeksu WIG20. Obecnie bank Citi Handlowy należy m.in. do mWIG40 oraz Respect Index.

d3yujcl

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yujcl
d3yujcl
d3yujcl
d3yujcl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj