ycipk-13t9j0
ycipk-13t9j0

Credit Agricole - Najnowsze informacje

Crédit Agricole działa w ponad 50 krajach PAP Baza Zdjęć Archiwum
Podziel się

Credit Agricole to międzynarodowy bank uniwersalny z Francji. Tworzy on jedną z największych grup bankowych na terenie Europy, a działalność prowadzi również na innych kontynentach. W Polsce obecny jest od 2001 roku, choć jego oficjalna nazwa marki zaczęła funkcjonować w 2011 roku. Credit Agricole działa jako bank detaliczny.

ycipk-13t9j0

Historia

Grupa Credit Agricole powstała we francuskiej miejscowości Montrouge w 1894 roku i początkowo prezentowała ofertę skierowana do rolników. Z tego też wynika zmiana nazwy na Krajowe Biuro Kredytu Rolnego, a później na Krajową Kasę Kredytu Rolnego.

W 1966 roku bank Credit Agricole uniezależnił się od państwa, zaczął umacniać swoją pozycję na rynku, a na przełomie lat 70. i 80. otwierać placówki poza granicami Francji. W 2003 roku Credit Agricole połączył się z bankiem Credit Lyonnais.

Historia Grupy Credit Agricole w Polsce rozpoczęła się w 2001 roku, kiedy wykupiła ona 75 proc. akcji LUKAS Banku (powstałego w 1991 roku jako Bank Świętokrzyski). Spółka Credit Agricole przejęła również Europejski Fundusz Leasingowy SA.

W 2011 roku nastąpiła transformacja marki i LUKAS Bank stał się znany jako Credit Agricole Bank Polska SA.

ycipk-13t9j0

Działalność

Grupa Credit Agricole działa na rynku bankowości wraz ze spółkami zależnymi, dzięki czemu oferuje usługi z bankowości korporacyjnej i detalicznej. Działa też w branży inwestycyjnej, leasingu, ubezpieczeniach czy zarządzaniu aktywami. Grupa CA obsługuje ponad 50 mln klientów w 70 krajach na całym świecie m.in. we Włoszech, Serbii, Egipcie, Maroku i na Ukrainie.

Podstawowa działalność banku detalicznego Credit Agricole Bank Polska obejmuje oferty dla klientów indywidualnych, a także małych i średnich firm. Wśród usług banku Credit Agricole znajdziemy kredyty (np. gotówkowe, hipoteczne, konsolidacyjne), ubezpieczenia ochronne i oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, obsługę kont osobistych czy kart kredytowych. Z usług banku CA Polska korzysta ponad 2 mln klientów, natomiast zatrudnienie w spółce na terenie Polski znalazło ok. 5 tys. pracowników.

W latach 1998–2008 spółka Credit Agricole sponsorowała zawodowych kolaży francuskich Crédit Agricole.

Liczba placówek

ycipk-13t9j0

Bank Credit Agricole korzysta z około 460 placówek bankowych oraz ponad 300 biur kredytowych CA Express na terenie Polski. Znajdują się one zarówno w dużych miastach (m.in. Warszawa, Poznań, Lublin, Białystok, Kraków), jak i w mniejszych miejscowościach.

Główna siedziba banku Credit Agricole mieści się we Wrocławiu.

Kierownictwo

Na stanowisku prezesa zarządu Credit Agricole Bank Polska SA w 2017 roku znalazł się Piotr Kwiatkowski, zastępując tym samym Romualda Szeligę. W zarządzie zasiadają też Olivier Constantin, Beata Janczur, Jędrzej Marciniak, Jean-Bernard Mas, Damian Ragan oraz Bartłomiej Posnow.

Giełda

ycipk-13t9j0

Spółka akcyjna Credit Agricole działa na francuskiej giełdzie od 2001 roku, należy do indeksu CAC 40.

Akcjonariat Grupy Credit Agricole S.A. dzieli się następująco (dane na grudzień 2015): większość akcji (56,6 proc.) posiada SAS Rue la Boétie, znaczny odsetek (ok. 30 proc.) należy do inwestorów instytucjonalnych, część (ok. 8 proc.) do indywidualnych, część (4,6 proc.) należy do funduszu pracowniczego. Pozostałe akcje Grupy są akcjami własnymi spółki. Grupa Crédit Agricole jest głównym akcjonariuszem spółki Credit Agricole Bank Polska.

ycipk-13t9j0
ycipk-13t9j0