Trwa ładowanie...
dii30ho

Credit Agricole

Najnowsze informacje
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: IAN LANGSDON

Credit Agricole to międzynarodowy bank uniwersalny z Francji. Tworzy on jedną z największych grup bankowych na terenie Europy, a działalność prowadzi również na innych kontynentach. W Polsce obecny jest od 2001 roku, choć jego oficjalna nazwa marki zaczęła funkcjonować w 2011 roku. Credit Agricole działa jako bank detaliczny.

Historia

Grupa Credit Agricole powstała we francuskiej miejscowości Montrouge w 1894 roku i początkowo prezentowała ofertę skierowana do rolników. Z tego też wynika zmiana nazwy na Krajowe Biuro Kredytu Rolnego, a później na Krajową Kasę Kredytu Rolnego.

W 1966 roku bank Credit Agricole uniezależnił się od państwa, zaczął umacniać swoją pozycję na rynku, a na przełomie lat 70. i 80. otwierać placówki poza granicami Francji. W 2003 roku Credit Agricole połączył się z bankiem Credit Lyonnais.

Historia Grupy Credit Agricole w Polsce rozpoczęła się w 2001 roku, kiedy wykupiła ona 75 proc. akcji LUKAS Banku (powstałego w 1991 roku jako Bank Świętokrzyski). Spółka Credit Agricole przejęła również Europejski Fundusz Leasingowy SA.

W 2011 roku nastąpiła transformacja marki i LUKAS Bank stał się znany jako Credit Agricole Bank Polska SA.

Działalność

Grupa Credit Agricole działa na rynku bankowości wraz ze spółkami zależnymi, dzięki czemu oferuje usługi z bankowości korporacyjnej i detalicznej. Działa też w branży inwestycyjnej, leasingu, ubezpieczeniach czy zarządzaniu aktywami. Grupa CA obsługuje ponad 50 mln klientów w 70 krajach na całym świecie m.in. we Włoszech, Serbii, Egipcie, Maroku i na Ukrainie.

Podstawowa działalność banku detalicznego Credit Agricole Bank Polska obejmuje oferty dla klientów indywidualnych, a także małych i średnich firm. Wśród usług banku Credit Agricole znajdziemy kredyty (np. gotówkowe, hipoteczne, konsolidacyjne), ubezpieczenia ochronne i oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, obsługę kont osobistych czy kart kredytowych. Z usług banku CA Polska korzysta ponad 2 mln klientów, natomiast zatrudnienie w spółce na terenie Polski znalazło ok. 5 tys. pracowników.

W latach 1998–2008 spółka Credit Agricole sponsorowała zawodowych kolaży francuskich Crédit Agricole.

Liczba placówek

Bank Credit Agricole korzysta z około 460 placówek bankowych oraz ponad 300 biur kredytowych CA Express na terenie Polski. Znajdują się one zarówno w dużych miastach (m.in. Warszawa, Poznań, Lublin, Białystok, Kraków), jak i w mniejszych miejscowościach.

Główna siedziba banku Credit Agricole mieści się we Wrocławiu.

Kierownictwo

Na stanowisku prezesa zarządu Credit Agricole Bank Polska SA w 2017 roku znalazł się Piotr Kwiatkowski, zastępując tym samym Romualda Szeligę. W zarządzie zasiadają też Olivier Constantin, Beata Janczur, Jędrzej Marciniak, Jean-Bernard Mas, Damian Ragan oraz Bartłomiej Posnow.

Giełda

Spółka akcyjna Credit Agricole działa na francuskiej giełdzie od 2001 roku, należy do indeksu CAC 40.

Akcjonariat Grupy Credit Agricole S.A. dzieli się następująco (dane na grudzień 2015): większość akcji (56,6 proc.) posiada SAS Rue la Boétie, znaczny odsetek (ok. 30 proc.) należy do inwestorów instytucjonalnych, część (ok. 8 proc.) do indywidualnych, część (4,6 proc.) należy do funduszu pracowniczego. Pozostałe akcje Grupy są akcjami własnymi spółki. Grupa Crédit Agricole jest głównym akcjonariuszem spółki Credit Agricole Bank Polska.

dii30ho

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dii30ho
dii30ho
dii30ho
dii30ho