Trwa ładowanie...
docil13

Amazon

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo ufundowane w 1994 roku. Choć początkowo było księgarnią internetową, dziś stanowi jeden z najważniejszych sklepów internetowych oferujących artykuły z różnych dziedzin.

Historia

Amazon powstał w 1994 roku, po tym, jak jego założyciel, Jeff Bezos, postanowił zrezygnować z posady wicedyrektora w firmie finansowej na Wall Street i przeniósł się do Seattle, miasta, które do dziś pozostaje siedzibą przedsiębiorstwa. Początkowo firma funkcjonowała pod nazwą Cadabra, Inc., jednak już po paru miesiącach Jeff Bezos przemianował ją na Amazon.com Inc. W tym samym roku wykupił adres URL Retentless.com, a rok później ruszyła sprzedaż w ramach sklepu internetowego Amazon.com.

Początkowo sklep pełnił funkcję księgarni internetowej, a w dwóch pierwszych miesiącach sprzedawał już w 50 amerykańskich stanach i 45 krajach na całym świecie. Firma weszła na giełdę papierów wartościowych (NASDAQ) w 1997 roku. Kilka lat później Amazon.com oparł się zjawisku „bańki internetowej”, które zaistniało na początku XXI wieku. Chodziło o przecenianie spółek działających on-line, co doprowadziło do krachu.

W 2016 roku pojawił się pomysł otwarcia sieci sklepów lokalnych pod szyldem Amazon.com, w których klienci mogliby między innymi zakupić przekąski. Wkrótce powstał tego typu lokal w Seattle i przeznaczony został dla pracowników firmy. Kontynuując ideę, Amazon.com ogłosił chęć zakupienia sieci Whole Food.

Działalność

Jeszcze w 2011 roku Amazon.com zatrudniała na pełen etat ponad 30 tys. pracowników w samych Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku liczba ta wzrosła do 180 tys. Łącznie, firma zatrudnia niemal 340 tysięcy osób w filiach krajowych zagranicznych na pełen lub część etatu.

Spółkami zależnymi firmy Amazon.com są między innymi A9.com (research i innowacje technologiczne), Lab126 (elektronika użytkowa), Brilliance Audio (produkcja audiobooków) czy CreateSpace (samopublikowanie). Poza tym Amazon.com posiada udziały w Shopbop, Alexa Internet, Kiva Systems, Zappos, Audible, IMDb, Teachstreet, Diapers.com, SoundUnwound czy Goodreads.

Mimo tego, że początkowo Amazon.com sprzedawał tylko książki, kilka lat później rozszerzył swój asortyment, którym dysponuje do dziś. Na stronie kupić można bowiem płyty DVD i CD, sprzęt elektroniczny i komputerowy, odzież, artykuły dziecięce, sprzęt sportowy, biżuterię, meble i elementy wystroju, a także produkty spożywcze. Amazon.com posiada swoje oddziały między innymi w Kanadzie, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Chinach, Indiach, Japonii, Brazylii, a także w Polsce.

W Polsce istnieją między innymi centra dystrybucyjne Amazon.com zlokalizowane w Bielanach Wrocławskich oraz Sadach k. Poznania. Otwarcie kolejnych planowane jest w Kołbaskowie i Sosnowcu.

Siedziba i zarząd

Siedzibą firmy jest Seattle, stan Waszyngton. Firmą zarządza jej założyciel, Jeff Bezos.

Notowania na giełdzie

Spółka Amazon.com Inc. notowana jest na jednej z największych giełd papierów wartościowych, NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations). Jej akcje warte są 972,43 dolarów amerykańskich (dane z października 2017). W 2016 firma warta była 136 mld dolarów, a jej kapitał zakładowy wyniósł 19,3 mld dolarów.

docil13

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
docil13
docil13
docil13
docil13