Trwa ładowanie...
dpge8yo
firma
31-05-2008 07:31

W pętach biurokracji

Polskie prawo nakłada na przedsiębiorców prawie 5 tysięcy obowiązków. Gdyby zlikwidować tylko co czwarty z nich, wartość PKB mogłaby wzrosnąć aż o 1,9 proc. - podaje "Rzeczpospolita".

dpge8yo
dpge8yo

W Departamencie Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Gospodarki wstępnie policzono, że w około 215 ustawach i ok. 230 rozporządzeniach znajduje się 4200 różnych powinności, jakie wypełniają firmy. Dotyczą one kontaktów z administracją, kontrahentami, klientami oraz organami kontrolnymi. Kolejnych 700 znaleziono w ubiegłym roku po analizie 50 ustaw dotyczących m.in. środowiska, turystyki czy planowania i zagospodarowania przestrzennego.

_ Niektóre kosztowne a zbędne przepisy naprawdę można szybko zmienić _ – uważa Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.Specjaliści z Komisji Europejskiej wyliczyli, że gdyby zlikwidować co czwarty z nich, PKB w Polsce mogłoby być wyższe o 1,9 proc. Natomiast holenderskie Biuro ds. Analiz prognozuje, że 25-proc. redukcja tych obowiązków podniesie naszą wydajność pracy o 2,4 proc.

Z analizy tej wynika, że co druga reglamentacja jest rezultatem przepisów unijnych. Podobne były wyniki badań holenderskich. Tam liczenie obciążeń firm zabrało dziesięć lat. W sumie firmy i obywatele musieli się starać o 1118 licencji i zezwoleń. Aż 500 z nich wynikało z przepisów unijnych i międzynarodowych. Pozostałe są teraz ograniczane o połowę.

Polska ma zamiar wykorzystać holenderskie doświadczenia. Jeszcze w tym roku resort gospodarki przyjrzy się biurokratycznym ograniczeniom, z jakimi stykają się przedsiębiorcy, i oceni, jak dalece są one uciążliwe dla firm i ile je kosztują. W 2010 r. co czwarte z nich zostanie zniesione.

dpge8yo

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

dpge8yo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpge8yo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj