Trwa ładowanie...

Benzyna w kraju rekordowo droga - 5,29 za litr

Ceny benzyn na stacjach w Polsce ustanowiły nowy rekord cenowy .Średnia krajowa cena benzyny Pb95 w ostatnim tygodniu osiągnęła poziom 5,29 PLN/l i jest on wyższy od poprzedniego rekordu z września 2005 roku po przejściu huraganów Katrina i Rita w USA. Zaskoczeniem nie są już ceny powyżej poziomu 5,30 PLN/l, które możemy spotkać na coraz większej liczbie stacji.

Benzyna w kraju rekordowo droga - 5,29 za litrŹródło: AFP
d3mv697
d3mv697

Rekordowo wysokie ceny na stacjach to efekt lipcowego osłabienia złotówki i pozostających na wysokim poziomie cen ropy. Od początku lipca benzyna na polskich stacjach podrożała ponad 20 gr./l. W porównaniu z rokiem ubiegłym za litr benzyny płacimy już 65 gr./l więcej.

Jeszcze gorsza sytuacja jest u naszych południowych sąsiadów . W Czechach zarówno benzyna jak i olej napędowy na stacjach kosztują powyżej 5,70 PLN/l. Drogo jest w całej Unii Europejskiej. Ceny benzyny w krajach Wspólnoty Europejskiej są bardzo zróżnicowane i wahają się między 4,80 PLN/l a 6,85 PLN/l. Najtaniej jest w Bułgarii a najdrożej w Grecji. Dla kontrastu w Rosji średnia cena benzyny kształtuje się na poziomie 2,75 PLN/l.

Olej napędowy natomiast w ostatnim tygodniu podrożał 6 gr./l do 5,08 PLN/l i jest to dokładnie taki sam poziom jak pod koniec kwietnia tego roku. Diesel podczas tegorocznych wakacji jest prawie 70 gr./l droższy niż przed rokiem. Ceny w zależności od regionu kraju są zróżnicowane. Olej napędowy zatankujemy zarówno za 4,85 PLN/l jak i 5,29 PLN/l.

Autogaz LPG na stacjach w Polsce kosztuje średnio 2,48 PLN/l i w ostatnich miesiącach na tym rynku nie obserwowaliśmy większych zmian cen, z tym, że prawdopodobieństwo dalszych obniżek cen tego paliwa jest niewielkie. Należy liczyć się z tym, że jesienią i zimą LPG może podrożeć do poziomu 2,70-2,80 PLN/l. W porównaniu z rokiem ubiegłym autogaz jest 30 gr./l droższy. W UE ceny LPG wahają się między 2,30 PLN/l (Litwa) a 3,50 PLN/l (Francja).

d3mv697

Kolejne dni na stacjach paliw nie powinny już przynieść dalszych podwyżek cen paliw, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stabilizacja na obecnym wysokim poziomie.

Średnie ceny detaliczne paliw na terenie poszczególnych województw na dzień 28 lipca (fot. BM Reflex)
Źródło: Średnie ceny detaliczne paliw na terenie poszczególnych województw na dzień 28 lipca (fot. BM Reflex)

Na rynku ropy naftowej kolejny tydzień z rzędu nie obserwujemy większych zmian cen. Notowania ropy Brent w Londynie w piątek rano pozostają na poziomie 117 USD. Od poniedziałku 25 lipca ropa potaniała symbolicznie – 0,50 USD/bbl. Bardziej wrażliwa na spekulacje wokół podniesienia poziomu limitu amerykańskiego zadłużenia jest cena ropy WTI notowanej w Nowym Jorku. W skali tygodnia potaniała ona prawie 3 USD. Jeśli głosowanie nad planem podniesienia limitu zadłużenia w amerykańskiej Izbie Reprezentantów Kongresu zakończy się sukcesem wówczas ceny ropy mogą wzrosnąć nawet mimo umocnienia dolara.

Departament Energii w USA nie potwierdził informacji Amerykańskiego Instytut Paliw odnośnie spadku rezerw ropy. Zgodnie z danymi DoE zapasy ropy w minionym tygodniu zmniejszyły się 2,3 mln bbl. Trzeci tydzień z rzędu nie widać istotnych zmian po stronie konsumpcji paliw. W minionym tygodniu konsumpcja produktów ropopochodnych spadła 0,1% do poziomu 18,426 mln bbl/d. Popyt na benzyny natomiast jest najniższy od początku maja – 8,99 mln bbl/d.

Rafał Zywert
BM Reflex

d3mv697
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mv697