Trwa ładowanie...

Bieńkowska: przez 25 lat udało się stworzyć stabilne ramy rozwoju

Przez 25 lat w Polsce udało się stworzyć stabilne makroekonomiczne ramy rozwoju, a do 2030 r. Polska będzie rozwijać się w tempie szybszym niż kraje Europy Zachodniej - mówiła w piątek podczas Wrocław Global Forum wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Bieńkowska: przez 25 lat udało się stworzyć stabilne ramy rozwojuŹródło: AKPA, fot: kurnikowski
dz0frc8
dz0frc8

Bieńkowska podkreśliła, że przez 25 lat wolnej Polski udało się zbudować silną pozycję polskiej waluty oraz sprawnie działający mechanizm wolnego rynku. "Zintegrowano gospodarkę kraju z gospodarką Europy i świata" - powiedziała wicepremier.

Zaznaczyła, że istotnym, choć często niedocenianym wynikiem procesu transformacji jest wzrost dobrobytu społecznego. - W 1989 r. poziom PKB w Polsce wynosił około 40 proc. średniego PKB w UE na głowę mieszkańca. Wchodziliśmy do UE z poziomem 48 proc., na koniec 2013 r. jest to 70 proc. - przypomniała, dodając, że według prognoz Polska do roku 2030 będzie rozwijać się w tempie szybszym niż kraje Europy Zachodniej.

Bieńkowska podkreśliła, że sukcesy ostatniego 25-lecia nie mogą spowodować, że Polska osiądzie na laurach. - Dziś przestajemy być krajem, w którym jednym z instrumentów wzrostu gospodarczego jest tania siła robocza () Do 2020 r. czeka nas kolejny krok modernizacyjny, który sprawi, że Polska gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna - mówiła.

Dodała, że jednym z celów rządu są duże inwestycje w krajowy potencjał wytwórczy oraz powiązanie polskiej nauki z rynkiem. - Chodzi o większe zaangażowanie sektora prywatnego we współpracę z uczelniami wyższymi. Przypomnę, że w Polsce mamy obecnie 0,9 proc. PKB przeznaczanych na badania i rozwój, gdy w krajach starej UE jest to około 2 proc. Taki poziom chcemy osiągnąć w Polsce w 2020 r. Najważniejsze jednak jest to, by polscy przedsiębiorcy zaangażowali się w ten proces, by połowa tych wydatków pochodziła z prywatnej kieszeni - mówiła wicepremier.

dz0frc8

Bieńkowska zaznaczyła również, że zadaniem dla polskich władz jest również doprowadzenie do tego, by wszystkie regiony kraju rozwijały się w podobnym tempie. Kolejnym zadaniem będzie określenie ścieżki wejścia Polski do strefy euro. - Najpierw musimy spełniać warunki przystąpienia do strefy euro, potem zobaczymy jak wygląda sytuacja w krajach strefy euro i dopiero wówczas polski rząd zdecyduje, w którą stronę pójść - mówiła.

Wicepremier odniosła się również do sytuacji na Ukrainie. Podkreśliła, że kluczowym zadaniem dla tego kraju powinno być przeprowadzenie reformy samorządowej. - W Polsce reforma samorządowa była jednym z podstawowych czynników rozwoju gospodarki - dodała.

Wrocław Global Forum to doroczna konferencja poświęcona w głównej mierze transatlantyckiej współpracy gospodarczej oraz stosunkom politycznym pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. W tym roku w panelach dyskusyjnych weźmie udział ok. 450 polityków, dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu, przede wszystkim z Polski, państw UE, USA oraz Ukrainy.

dz0frc8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz0frc8