Trwa ładowanie...

Bury: nowelizacja budżetu - odpowiedzialny krok rządu

Szef klubu PSL Jan Bury uważa, że zapowiedziana we wtorek nowela budżetu to odpowiedzialny krok rządu. Rząd zapowiedział nowelizację w wariancie najmniej dotkliwym dla najuboższych, dla polityki społecznej, nie będzie też żadnych cięć w inwestycjach - podkreślił.

Bury: nowelizacja budżetu - odpowiedzialny krok rząduŹródło: AFP
d40l6jb
d40l6jb

- Rząd przedstawił realną ocenę budżetu państwa i prognozy na drugą połowę tego roku. Rząd zapowiedział nowelizację w wariancie najmniej dotkliwym dla najuboższych, dla polityki społecznej, nie będzie też żadnych cięć w inwestycjach - powiedział Bury we wtorek na briefingu prasowym w Sejmie.

Jak ocenił, decyzja o nowelizacji budżetu to odpowiedzialny krok ze strony rządu. Jak zauważył, przychody z podatku VAT w ostatnich miesiącach są o wiele niższe niż zakładały prognozy resortu finansów.

Zdaniem Burego ważne jest, że oszczędności - w wysokości około 8 miliardów złotych - dotkną poszczególnych resortów.

- Deficyt budżetowy wzrośnie o 16 miliardów złotych, po to, żeby nie zahamować inwestycji i polityki społecznej oraz utrzymać ten trend wzrostowy - dodał polityk PSL.

d40l6jb

Bury przekonywał też, że rok 2014 będzie rokiem, w którym ożywienie gospodarcze będzie mocniejsze i rozpocznie się kolejna unijna perspektywa finansowa.

Polityk PSL przypomniał, że w poprzednich pięciu latach minister finansów Jacek Rostowski przedstawiał "świetne" prognozy budżetowe, a budżety były bardzo dobrze przygotowane. - Ten rok jest jednak szczególny, kryzys dał o osobie znać mocniej, niż wszyscy przypuszczaliśmy. Wierzymy, że rząd sobie z tym poradzi - podkreślił.

Bury ocenił również, że informacja o planowanej nowelizacji budżetu nie jest nowa. - Od pary tygodni takie informacje się pojawiały, mówił o tym m.in. wicepremier Janusz Piechociński - zaznaczył.

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że rząd przedstawi nowelizację tegorocznego budżetu w sierpniu. Jak tłumaczył, stanie się tak w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu, a szczególnie trudne pod tym względem były miesiące zimowe i wczesnowiosenne.

Szef rządu podkreślił też, że deficyt budżetowy wzrośnie w tym roku o 16 mld zł, a oszczędności w resortach wyniosą 8,5 - 8,6 mld zł.

Rostowski zapowiedział, że próg ostrożnościowy 50 proc. relacji długu publicznego do PKB zostanie zawieszony, ale pozostanie w ustawie o finansach publicznych.

d40l6jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40l6jb