Trwa ładowanie...
owoce
01-08-2019 06:47

Ceny w górę. Będzie bardzo drogo. Zbiory mniejsze nawet o 25 proc.

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat zbiorów zbóż oraz owoców. Zebrano nieco więcej niż w zeszłym roku w czerwcu zbóż podstawowych, to gorzej jest z warzywami gruntowymi oraz owocami. Tu spadek wynosi około 25 procent. Wyższe ceny przewiduje rynek hurtowy w Broniszach.

Ceny w górę. Będzie bardzo drogo. Zbiory mniejsze nawet o 25 proc.Źródło: 123RF
d47iy3x
d47iy3x

Według wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2019 r., w tym roku zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie szacowane są na ok. 24,6 mln t. Zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 2,3 mln t, to jest o około 4 proc. więcej niż w 2018 r.

W tym roku - jak czytamy w "Fakcie" - powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco wyższa od ubiegłorocznej i wyniesie ponad 0,3 mln ha.

Warzyw i owoców mniej

Produkcję warzyw gruntowych GUS ocenia na niespełna 3,8 mln t, tj. o blisko 9 proc. mniej od roku poprzedniego. Eksperci GUS przewidują zmniejszenie produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych w stosunku do poprzedniego sezonu.

Zbiory owoców z drzew przewidywane są na poziomie o ok. 25 proc. niższym od rekordowych ubiegłorocznych i wyniosą niespełna 3,4 mln t.

d47iy3x

Zbiory z sadów jabłoniowych zostały wstępnie oszacowane na ok 3 mln t. W porównaniu do rekordowej produkcji roku poprzedniego jest to o około 25 proc. mniej.

Będzie drożej

Przez suszę nie łatwo mają krzewy jagodowe (maliny, borówki, porzeczki, jeżyny). Rolnicy muszą ponosić dodatkowe koszty wynikające z nawadniania - informuje rynek hurtowy w Broniszach.

Na Broniszach widać spadek podaży malin – odmiany letnie mają się ku końcowi a jesienne jeszcze nie dojrzały na tyle by zaspokoić popyt - cena wzrosła do 15-18 zł/kg. Producenci szczególnie z woj. lubelskiego ostrzegają o przypuszczalnie niskim plonowaniu odmian Polka i Polana.

d47iy3x

Kończą się dostawy czereśni prosto z drzewa, a te schłodzone kosztują około 12-14 zł/kg. Stabilna jest podaż wiśni za 5-6 zł/kg, borówek 10-14 zł/kg i porzeczek kolorowych 8-12 zł/kg.

Coraz więcej dostępnych jest odmian krajowych śliwek i moreli a ceny przystępne - śliwki 1,3-4 zł/kg w zależności od odmiany a morele 2-4 zł/kg i tu decyduje kaliber.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d47iy3x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47iy3x