Trwa ładowanie...
d3wpcmq
rząd
18-12-2012 16:45

CIR: obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

d3wpcmq
d3wpcmq

18.12. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszych obrad Rada Ministrów skierowała wniosek do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowo i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie.

Rząd przyjął:

- projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, - projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym, - założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz niektórych innych ustaw, - założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

d3wpcmq

Rada Ministrów wydała:

- rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej, - rozporządzenie w sprawie określenia liczby osób, które w 2013 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej, zasadniczej służby lub szkolenia w obronie cywilnej oraz do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych.

Zajęła stanowisko wobec prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 780).


Rada Ministrów skierowała wniosek do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowo i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

d3wpcmq

Wniosek dotyczy przedłużenia okresu użycia polskiego kontyngentu wojskowego w Kosowie, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Bośni i Hercegowinie o kolejne pół roku, czyli od 1 stycznia do końca czerwca 2013 r. Termin pobytu polskich żołnierzy w tym rejonie upływa z końcem 2012 r. Liczebność kontyngentu nie zmieni się, nadal będzie on liczył do 300 żołnierzy i pracowników wojska.

Polski Kontyngent Wojskowy (PKW), tak jak obecnie, będzie wchodził w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej - Wschód, podporządkowanej dowódcy Sił Międzynarodowych w Kosowie i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Kontyngent będzie działał w Kosowie i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, a jego głównym celem ma być nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego w Kosowie. Będzie go można użyć również w Bośni i Hercegowinie w celu wzmocnienia Sił Unii Europejskiej, które działają na rzecz utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w tych państwach. Żołnierze PKW będą monitorowali przestrzeganie porozumień i traktatów międzynarodowych. Kontyngent zajmie się realizacją działań manewrowych, w tym demonstrowaniem militarnej obecności Sił Międzynarodowych w Kosowie oraz prowadzeniem patroli w rejonie odpowiedzialności Wielonarodowej Grupy Bojowej - Wschód w celu identyfikacji i neutralizacji zagrożeń bezpieczeństwa. Zadaniem polskich żołnierzy będzie także wspieranie kosowskiej policji w zapewnieniu
praworządności w Kosowie. Przewidziano również monitorowanie - w ścisłej współpracy z lokalną społecznością - sytuacji bezpieczeństwa w rejonie odpowiedzialności, a także wspieranie pomocy humanitarnej.

Użycie polskiego kontyngentu w pierwszym półroczu 2013 r. wyniesie ok. 17.505 tys. zł i zostanie sfinansowane przez MON.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, przedłożone przez ministra sprawiedliwości.

d3wpcmq

Zaproponowano rozwiązania, które umożliwiają łatwiejszy i szybszy dostęp do jawnej księgi wieczystej za pośrednictwem internetu.

Ustawowo zagwarantowano powszechne, bezpłatne przeglądanie księgi wieczystej za pośrednictwem internetu (po podaniu jej numeru).

Zaproponowano także regulacje umożliwiające wyszukiwanie ksiąg wieczystych w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW) wskazanym w ustawie podmiotom publicznym. Wśród nich będą m.in.: Policja, organy kontroli skarbowej, organy podatkowe, NIK, ZUS, sądy, prokuratura i komornicy sądowi. Wykorzystanie prawa do wyszukania ksiąg wieczystych np. po danych osobowych właściciela, ułatwi i przyspieszy ustalenie majątku dłużnika, a w efekcie zwiększy efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe podmiotów gospodarczych.

d3wpcmq

Zgodnie z projektem, nowym dokumentem wydawanym przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW) będzie wyciąg z księgi wieczystej (obejmujący wskazane działy).

Nowe przepisy przewidują także możliwość złożenia przez internet wniosku o wydanie: odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o jej zamknięciu. Tak uzyskane dokumenty będzie można samodzielnie wydrukować i będą one pod względem prawnym równe dokumentom wydawanym przez sąd.

W projekcie wskazano przepisy, które umożliwią pobieranie opłaty od wniosku o wydanie wyciągu z księgi wieczystej oraz od wniosku o wyszukanie księgi wieczystej. Natomiast z opłat zostaną zwolnione wnioski o wydanie dokumentów przez CIKW oraz wnioski o wyszukanie księgi wieczystej złożone przez ZUS.

d3wpcmq

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 grudnia 2013 r.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym, przedłożony przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Nowelizacja ustawy wraz z przygotowanymi przepisami wykonawczymi reguluje zagadnienia bezpieczeństwa ruchu kolejowego, w tym uzyskiwanie kwalifikacji zawodowych przez maszynistów. Projekt ustawy stanowi realizację jednego z 10-ciu punktów "Pakietu dla bezpieczeństwa na kolei", ogłoszonego 31 maja 2012 r. przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

d3wpcmq

W projekcie nowelizacji ustawy kompleksowo uregulowano zasady szkolenia maszynistów. Zawarto w nim także upoważnienie do określenia - w rozporządzeniu - szczegółowego programu i czasu szkolenia kandydatów na maszynistów, warunków zdrowotnych, jakie powinny spełniać osoby ubiegające się o uprawnienia do prowadzania pojazdów kolejowych, a także zasady doskonalenia zawodowego maszynistów.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, projekt nowelizacji ustawy określa ponadto standardy funkcjonowania ośrodków szkolenia i egzaminowania maszynistów oraz uznawania ośrodków z innych państw członkowskich UE. Uwzględnione rozwiązania przyczynią się do wzrostu zainteresowania kształceniem w zawodach związanych z transportem kolejowym. Osoby, które legitymują się odpowiednim wykształceniem kierunkowym, będą mogły przystępować do egzaminu w celu uzyskania licencji maszynisty bez konieczności uprzedniego ukończenia szkolenia teoretycznego. Projekt określa harmonogram przechodzenia do nowego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych dla maszynistów, którzy nabyli uprawnienia na podstawie dotychczasowych przepisów prawa krajowego, a także dla kandydatów na maszynistów, którzy realizują dotychczasowy cykl szkolenia.

Następny obszar tematyczny unormowany w projekcie odnosi się do ujednolicenia standardów bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Przewidziano, że minister właściwy ds. transportu będzie przygotowywał w rozporządzeniu wytyczne dotyczących najważniejszych procedur bezpieczeństwa ruchu kolejowego, szczególnie związanych z pracą personelu kolejowego, eksploatacją pojazdów kolejowych oraz urządzeń zapewniających bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Zgodnie z przyjętą w projekcie ustawy koncepcją, warunkiem dopuszczenia przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury do wykonywania działalności na sieci kolejowej w Polsce będzie stosowanie wzorcowych instrukcji i wytycznych wydawanych przez prezesa UTK. W praktyce umożliwi to upowszechnienie spójnych i jednolitych zasad obowiązujących przy przewozach koleją.

Kolejnym celem projektowanej ustawy jest wyeliminowanie praktyk związanych z pracą maszynistów. Chodzi o te praktyki, które mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Wprowadzono mechanizmy monitorowania czasu pracy maszynistów i nakładania kar w przypadku występowania nieprawidłowości zagrażających bezpieczeństwu ruchu kolejowego.

W tym celu prezes UTK otrzyma nowe uprawnienia, które umożliwiają egzekwowanie od maszynistów oświadczeń zawierających szczegółowe informacje na temat czasu pracy, a także ewentualnego świadczenia pracy na rzecz więcej niż jednego przewoźnika kolejowego. Jest to jednocześnie wstęp do nowej ustawy o czasie pracy maszynistów, która powinna być uchwalona w 2013 r. Przewidziano ponadto, że udostępnianie obsługi maszynistów będzie zastrzeżone wyłącznie dla przewoźników kolejowych, którzy posiadają ważny certyfikat bezpieczeństwa.

Projekt nowelizacji przewiduje zmiany w ustawie z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym oraz nowelizacji przedmiotowej ustawy z 25 czerwca 2009 r.


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Zgodnie z założeniami, do polskiego prawa zostaną włączone przepisy rozporządzenia 305/2011 Parlamentu Europejskiego i Rady. Jego rozwiązania przewidują nowe, zmienione zasady wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu i ich udostępniania na rynku unijnym. W przypadku, gdy wyrób objęty jest zharmonizowaną specyfikacją techniczną (normą zharmonizowaną lub europejską oceną techniczną), producent deklaruje jego właściwości użytkowe przy wprowadzaniu tego wyrobu do obrotu i umieszcza na nim oznakowanie CE.

Rozporządzenie 305/2011 nadaje obligatoryjny charakter oznakowaniu CE w przypadku, gdy istnieje norma zharmonizowana wyrobu, natomiast w przypadku jej braku - pozostawia swobodę działania państwom członkowskim.

W projekcie ustawy zostaną określone właściwości organów w zakresie wykonywania zadań administracyjnych i obowiązków określonych w rozporządzeniu. Minister ds. budownictwa wyznaczy polskie jednostki oceny technicznej działające w ramach CPR. Wyznaczony zostanie punkt kontaktowy ds. wyrobów budowlanych, który ma prowadzić Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Określone będą także sposoby działania organów nadzoru budowlanego. Wzmocnieniu ulegną uprawnienia Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w kwestii nadzoru i koordynacji działań wojewódzkich inspektorów nadzoru.

Przewidywane jest określenie sposobu spełniania warunku udostępniania na polskim rynku wyrobów budowlanych nieobjętych przepisami rozporządzenia. Chodzi o wyroby nieobjęte normami zharmonizowanymi lub wyroby, dla których nie została wydana europejska ocena techniczna. W stosunku do nich utrzymano wymóg znakowania znakiem budowlanym z jednoczesnym zastąpieniem dotychczas wymaganej deklaracji zgodności z Polską Normą lub krajową aprobatą techniczną - deklaracją właściwości użytkowych sporządzaną przez producenta wyrobu budowlanego w oparciu o Polską Normę wyrobu lub krajową ocenę techniczną. Minister ds. budownictwa zostanie zobowiązany do określenia (w przepisach wykonawczych) sposobów deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych, zawartości i wzoru krajowej deklaracji tych właściwości oraz sposobu dostarczenia jej odbiorcy. Zostaną ponadto określone m.in.: sposoby znakowania znakiem budowlanym, zasady i procedury wydawania krajowych ocen technicznych wraz z określeniem jednostek upoważnionych do
ich wydawania.

W przygotowywanym projekcie nowelizacji ustawy będą określone także obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów wyrobów budowlanych wprowadzanych do obrotu i udostępnianych na rynku na podstawie krajowej deklaracji właściwości użytkowych i oznakowania znakiem budowlanym. Projektowana regulacja powinna poprawić skuteczność i przejrzystość przepisów dotyczących wyrobów budowlanych z jednoczesnym ograniczeniem ich uciążliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw.


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra edukacji narodowej.

Miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci, niższe opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu oraz dotacje dla samorządów na rozwój edukacji przedszkolnej - to najważniejsze cele przedstawione w założeniach do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Od 1 września 2016 r. wszystkie dzieci w wieku od 3 do 5 lat będą miały zapewnione wychowanie przedszkolne. Tym samym Polska uzyska wskaźnik upowszechnienia edukacji przedszkolnej na poziomie porównywalnym z innymi krajami Unii Europejskiej (90 proc.) kilka lat wcześniej niż pierwotnie zakładano.

Zgodnie z założeniami, budżet państwa przekaże gminom pieniądze (dotacja celowa) na zwiększenie liczby miejsc i poprawę warunków wychowania przedszkolnego oraz zmniejszenie opłat, jakie ponoszą rodzice. Pieniądze będą przekazywane na dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, w tym także na dzieci w placówkach prowadzonych przez podmioty niepubliczne.

Zmniejszeniu ulegną wysokie opłaty ponoszone obecnie przez rodziców za opiekę nad dzieckiem w placówce ponad ustalone przez gminę bezpłatne godziny. Przyjmuje się, że od 1 września 2013 r. - za 6 i 7 godzinę rodzice zapłacą po 1 zł. Od września 2014 r. - symboliczną złotówkę będą płacić za 6, 7 i 8 godzinę zajęć. Zakłada się, że docelowo od września 2015 r. każda godzina pobytu dziecka w przedszkolu - ponad bezpłatny wymiar - będzie kosztowała maksymalnie 1 złoty.

Istotne będzie rozwiązanie, które z początkiem stycznia 2014 r. pozwoli gminom zwalniać rodziców - w całości lub części - z opłacania pobytu dziecka w przedszkolu.

Od września 2014 r. gmina będzie miała obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu czterolatkowi, a od 2016 r. także trzylatkowi, jeżeli tylko rodzice wyrażą wolę zapisania dziecka do przedszkola. W szczególnie uzasadnionych przypadkach do przedszkoli będą mogły być przyjmowane dzieci, które ukończyły 2 lata. One będą również objęte dotacją przedszkolną, co pozwoli gminom bardziej elastycznie organizować opiekę nad dziećmi do 3 lat.

Aby zapewnić rodzicom te warunki, docelowo w 2016 r., po obniżeniu opłat za wszystkie godziny płatne pobytu dziecka w przedszkolu do maksymalnie 1 zł, dotacja dla organu prowadzącego przedszkole na jedno dziecko będzie wynosiła 1 433 zł. W latach 2015, 2014, 2013 odpowiednio - 1 398 zł, 1 136 zł i 333 zł. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice zapłacą za opiekę nad dzieckiem mniej niż dotychczas, a samorządy pozyskają dodatkowe środki na rozwój edukacji przedszkolnej.

Samorząd będzie otrzymywał dotację na każdego przedszkolaka w wieku od 2 do 5 lat, bez względu na czas jego pobytu w placówce (dotacja obejmie również dzieci przebywające w przedszkolu do ustalonych ustawowo minimum 5 godzin) oraz bez względu na to, czy dziecko uczęszcza do przedszkola publicznego, niepublicznego, publicznej lub niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego czy oddziału przedszkolnego w szkole. Wysokość dotacji będzie tak skalkulowana, aby również w samorządach, w których pobierane są najwyższe opłaty od rodziców, oprócz rekompensaty zmniejszonych dochodów gminy, wynikających ze zmniejszenia tych opłat, zawierała ona środki na rozwój edukacji przedszkolnej. Od 1 września 2014 r. przedszkola niepubliczne będą mogły otrzymać dotację w pełnym wymiarze, jeśli przyjmą warunki rekrutacji i opłat dla rodziców ustalone przez gminy dla przedszkoli gminnych.

Gmina od 1 września 2014 r. będzie zwracała koszty edukacji przedszkolnej ponoszonej na dzieci z innej gminy. Rozliczenia między gminami znacznie odciążą te samorządy, na których terenie z wychowania przedszkolnego korzystają dzieci z okolicznych gmin.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej, przedłożone przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Według zmienionego rozporządzenia, opłata elektroniczna będzie pobierana dodatkowo:

1) od 12 stycznia 2013 r. na: - autostradzie A1 na odcinku węzeł Pyrzowice - węzeł Sośnica (ok. 43,7 km); - autostradzie A1 na odcinku węzeł Kotliska - węzeł Stryków I (ok. 39,3 km); - drodze ekspresowej S1 na odcinku węzeł Pyrzowice - węzeł Lotnisko (ok. 1,9 km); - drodze ekspresowej S8 na odcinku węzeł Pawłowice - węzeł Dąbrowa (ok. 22,1 km); - drodze ekspresowej S8 na odcinku węzeł Cieśle - węzeł Syców-Wschód (ok. 25,1 km); - drodze ekspresowej S8 na odcinku węzeł Modlińska - węzeł Piłsudskiego (ok.7,1 km). Będzie to I etap, który obejmie ok. 139,2 km dróg krajowych.

2) od 30 marca 2013 r. na: - obwodnicy Elbląga - na drodze krajowej nr 7 na odcinku skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1104N - węzeł Elbląg Południe (ok. 3,1 km) i drodze ekspresowej S7 na odcinku węzeł Elbląg Południe - węzeł Elbląg Wschód (ok. 4,4 km); - drodze ekspresowej S8 na odcinku węzeł Piotrków - węzeł Radziejowice (ok. 93,6 km); - drodze ekspresowej S19 na odcinku Stobierna - węzeł Rzeszów-Wschód (ok. 6,9 km); - na obwodnicy Jarosławia - na drodze krajowej nr 4 na odcinku Tywonia - Tuczempy (ok. 11,3 km); - drodze krajowej nr 7 na odcinku węzeł Modlniczka - węzeł Balice I (ok. 3,5 km); - drodze krajowej nr 79 na odcinku Jaworzno (granica miasta) - węzeł Modlniczka (ok. 37,8 km).

Będzie to II etap, który obejmie ok. 160,6 km dróg krajowych.

Przedstawiony wykaz jest efektem drugiego rozszerzenia poboru opłaty elektronicznej. Pierwsze rozszerzenie miało miejsce 1 lipca 2012 r. i dotyczyło ok. 325 km dróg krajowych. Planuje się, że trzecie rozszerzenie nastąpi również w 2013 r. W ramach drugiego rozszerzenia opłata elektroniczna będzie pobierana łącznie na ok. 300 km dróg krajowych (ok. 83 km autostrad, ok. 161 km dróg ekspresowych, ok. 56 km dróg krajowych innych klas). Chodzi o drogi o najwyższym standardzie technicznym, czyli odcinki autostrady A1, drogi ekspresowe S1, S8 i S19 oraz obwodnice Elbląga i Jarosławia.

Wprowadzenie opłaty na drodze krajowej nr 79 na odcinku Jaworzno-węzeł Modlniczka, równoległym do płatnej autostrady A4 Katowice-Kraków, powinno skutkować poprawą komfortu życia mieszkańców w miejscowościach położonych przy tym odcinku drogi, z uwagi na oczekiwany spadek ruchu pojazdów ciężkich.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie określenia liczby osób, które w 2013 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej, zasadniczej służby lub szkolenia w obronie cywilnej oraz do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych, przedłożone przez ministra obrony narodowej.

W rozporządzeniu, jak co roku, określono maksymalne liczby osób przewidzianych do powołania lub do pełnienia/odbycia czynnej służby wojskowej w 2013 r. pełnionej w ramach:

- ćwiczeń wojskowych - do 20 tys. żołnierzy rezerwy z zawartymi kontraktami w ramach Narodowych Sił Rezerwy; - ćwiczeń wojskowych - do 100 żołnierzy rezerwy szkolonych w ramach ćwiczeń wojskowych (według stanu średniorocznego); - okresowej służby wojskowej - do 50 żołnierzy rezerwy (według stanu średniorocznego) do pełnienia służby okresowej, chodzi o osoby będące w dyspozycji Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - kontyngenty i zwalczanie klęsk żywiołowych; - służby przygotowawczej - do 2 525 żołnierzy szkolonych w ramach służby przygotowawczej (według stanu średniorocznego) z przeznaczeniem na uzupełnienie potrzeb Narodowych Sił Rezerwowych. Chodzi o osoby, które nie odbywały czynnej służby wojskowej i osoby niepodlegające obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego.

Na zabezpieczenie procesu szkolenia żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych (uposażenie, składki na ubezpieczenia społeczne, wyżywienie i zakwaterowanie itp.) w budżecie MON zarezerwowano odpowiednie środki finansowe.

Rozporządzenie nie wprowadza obowiązku udziału w ćwiczeniach. To dopiero może być przedmiotem odrębnej regulacji, która podlega obecnie uzgodnieniom resortowym. Jeżeli Rada Ministrów ją przyjmie (prawdopodobnie w styczniu 2013 r.) obejmie ona żołnierzy rezerwy posiadających przydziały mobilizacyjne. Może to dotyczyć w 2013 r. do 3,6 tys. rezerwistów, którzy mogą zostać powołani na ćwiczenia na okres do 10 dni.


Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 780), przedłożone przez ministra obrony narodowej.

Rząd popiera rozwiązania przygotowane przez prezydenta, polegające na włączeniu zapisu mówiącego o zapewnieniu stabilnych warunków finansowania rozwoju krajowego systemu obrony powietrznej do projektu nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP.

Zgodnie z propozycją prezydencką, na wyposażenie Sił Zbrojnych w środki obrony przeciwrakietowej w ramach systemu obrony powietrznej w latach 2014-2023 z budżetu państwa mają być corocznie przeznaczane odpowiednie kwoty.

Rząd podziela pogląd, że dofinansowanie systemu obrony powietrznej jest jedną z najpilniejszych i najważniejszych potrzeb warunkujących stały rozwój potencjału armii.

W ocenie skali zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski należy wymienić wszystkie rodzaje tych zagrożeń - od tradycyjnych (śmigłowce i samoloty), po nowoczesne (rakiety balistyczne i pociski manewrujące). Z tego względu współczesny system obrony powietrznej powinien odpowiadać tym zagrożeniom. Rząd zaproponował, aby finansowaniem objąć także obronę przeciwlotniczą, zachowując jednak priorytet wydatków ukierunkowanych na obronę przeciwrakietową.

Zdaniem rządu, coroczne przeznaczanie dodatkowych środków budżetowych na modernizację i doposażenie systemu obrony powietrznej kraju wpisuje także się w budowę sojuszniczego systemu obrony przeciwrakietowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sewa/

d3wpcmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wpcmq