Trwa ładowanie...
d103mby

CIR: premier z biznesową wizytą w Nigerii (komunikat)

...

d103mby
d103mby

10.04. Warszawa - CIR informuje:

Podczas wizyty w Abudży premier będzie rozmawiał z prezydentem Goodluckiem Jonathanem oraz z gubernatorami kilku stanów Nigerii. Weźmie również udział w Polsko-Nigeryjskim Forum Gospodarczym.

Sylwetka prezydenta Goodlucka Jonathana

Goodluck Jonathan jest prezydentem Federalnej Republiki Nigerii, szefem rządu oraz głównodowodzącym sił zbrojnych. Urodzony 20 listopada 1957 r. w Otuoke w południowym stanie Bayelsa pochodzi z czwartego co do wielkości plemienia Igaw. Karierę polityczną rozpoczął w1998 roku wstępując do Ludowej Partii Demokratycznej. Był wicegubernatorem, a następnie do 2007 roku gubernatorem stanu Bayelsa. Od tego roku został wiceprezydentem Nigerii. W 2010 r., po śmierci prezydenta Umaru Yar'Adua, został zaprzysiężony na ten urząd, a w 2011 roku wygrał wybory zdobywając 57 proc. głosów.

d103mby

Jako jeden z pierwszych przywódców afrykańskich założył swój profil na Facebooku, gdzie komentuje najważniejsze wydarzenia, niezwiązane z polityką. Obecnie jego profil śledzi ponad 900 tys. osób.

Spotkanie z gubernatorami

W czasie wizyty premier spotka się z kilkoma gubernatorami stanów Nigerii. Nigeria jest państwem federalnym i poszczególne stany mają pewną niezależność w kształtowaniu polityki lokalnej. Wśród przedstawicieli stanów będą m.in. gubernatorzy stanu Abia, który cieszy się opinią jednego z najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych stanów dla działalności zagranicznych inwestorów, stanu Bayelsa, który posiada największe w Nigerii zasoby ropy naftowej i gazu oraz zapewnia ok. 30 proc. całej produkcji ropy, czy stanu Ondo, który jest jednym z najszybciej rozwijających się stanów w tym państwie.

Polsko-Nigeryjskie Forum Gospodarcze

d103mby

W Polsko-Nigeryjskim Forum Biznesowym w Abudży zaplanowano udział około 200 przedstawicieli najważniejszych przedsiębiorstw polskich i nigeryjskich. Z Polski weźmie udział w spotkaniu blisko 30 firm, głównie z branży paliwowej, zbrojeniowej, energetycznej, transportowej, spożywczej i finansowej. Wśród przedsiębiorstw znajdą się m.in. PKN Orlen, Grupa Lotos, Bumar, Łucznik, H. Cegielski, Kulczyk Holding, Ursus S.A., Solaris, Dawtona, Bank Gospodarstwa Krajowego.

Nigeria posiada znaczny potencjał rozwoju, m.in. w sektorze energetycznym (budowa elektrowni i sieci przesyłowe), wydobywczym (jedne z największych zasobów gazu na świecie, wiele nierozpoznanych złóż innych surowców), infrastrukturalnym, bezpieczeństwa (zaangażowanie Nigerii w wojskowe misje w Afryce).

Znaczna część relacji gospodarczych pozostaje pod kontrolą państwa. Dlatego zaangażowanie polityczne pozostaje ważnym elementem promowania współpracy biznesowej. Ponadto, w kulturze afrykańskiej polityczne kontakty często warunkują powodzenie inicjatyw gospodarczych.

d103mby

O Nigerii

W latach 2001-2010 Nigeria miała czwartą, najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata, ze średnią 8,9 proc. PKB na rok. Podstawą nigeryjskiej gospodarki jest przemysł wydobywczy, a eksport ropy to główne źródło dochodu narodowego tego kraju. Ważnym elementem nigeryjskiej gospodarki jest także produkcja skroplonego gazu LNG. Nigeria importuje głównie maszyny, chemikalia, środki transportu, wyroby przemysłowe i żywność. Wizyta premiera wpisuje się w strategię wspierania eksportu i ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców, którą realizuje resort gospodarki.

Powierzchnia Nigerii wynosi ponad 923 tys. km2, czyli trzy razy więcej od Polski. Nigeria jest najludniejszym krajem na kontynencie afrykańskim. Żyje w niej prawie 170 mln ludzi.

d103mby

Oficjalna wizyta w Nigerii to kolejna wizyta premiera (m.in. po Chinach, Indiach i krajach arabskich), której celem jest otwarcie się polskiej gospodarki na nowe, szybko rozwijające się rynki. Nigeria należy do najlepiej rozwiniętych krajów Afryki Zachodniej. To ogromny i rosnący z roku na rok rynek, na którym są obecni m.in. Chińczycy, Niemcy, Rosjanie, Amerykanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d103mby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d103mby