Trwa ładowanie...
d2l3o8e

CIR ws. nagród premiera dla naukowców (komunikat)

...

d2l3o8e
d2l3o8e

20.01. Warszawa - CIR informuje:

Premier Donald Tusk wręczył nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, naukowo-techniczną oraz artystyczną. Gratulując nagrodzonym naukowcom premier powiedział, że rozwój cywilizacyjny Polski nie jest możliwy bez jakościowego skoku intelektualnego. - Bardzo chcielibyśmy zrealizować marzenie o skoku modernizacyjnym w ciągu najbliższych dwóch lat, który będzie związany także z postępującymi inwestycjami w te dziedziny, które Państwo reprezentujecie - powiedział Donald Tusk.

Szef rządu zaznaczył, że nagrodzeni dziś naukowcy reprezentują bardzo różne dziedziny wiedzy. Polsce potrzebni są ludzie odważni, kreatywni i łamiący schematy. Zwrócił uwagę, że prace naukowe oraz odkrycia polskich naukowców i badaczy budzą zainteresowanie nie tylko w naszym kraju. Przykładem są młodzi naukowcy Grzegorz Niedźwiedzki i Piotr Szrek. którzy w czasopiśmie "Nature" opublikowali wyniki swojego sensacyjnego odkrycia śladów najstarszych lądowych czworonogów w nieczynnym kamieniołomie w Górach Świętokrzyskich. Obaj badacze uhonorowani zostali przez premiera nagrodami specjalnymi.

Szef rządu przypomniał, że zadaniem i ambicją kierowanego przez niego rządu jest możliwie zauważalny wzrost nakładów na naukę, który może spowodować nie tylko jakościową zmianę pracy i życia samych naukowców, ale również znacząco poprawić efekty ich działalności, tak istotne dla całego państwa i obywateli. - Niezależnie od sytuacji budżetu, Polski nie stać na niełożenie na naukę - dodał Donald Tusk. Szef rządu podkreślił, że znacznie wzrósł poziom finansowania nauki ze środków Unii Europejskiej. Są to kontrakty sięgające 11 mld zł, z których wydano już ponad miliard. Zapowiedział, że rząd nie poprzestanie na dotychczasowych działaniach na rzecz nauki.

d2l3o8e

Lata 2009-2010 to przełomowy okres dla polskiej nauki. W 2009 r. o 23 proc. (o ok. 1,2 mld zł) wzrosły wydatki na naukę z budżetu państwa. Zwiększyło się finansowanie nauki z funduszy unijnych o 288 proc. (z 500 mln zł do 2,2 mld zł). Pieniądze te wykorzystywane są przez uczelnie, jednostki badawcze i konsorcja naukowe.

W 2010 roku wdrożona zostanie reforma nauki. W Sejmie jest 5 ustaw reformujących system szkolnictwa wyższego. Kontynuowane będzie, rozpoczęte w 2009 roku, wspieranie strategicznych dla gospodarki kierunków studiów. Kierunki kształcenia na uczelniach i prace instytutów badawczych będą ściślej powiązane z gospodarką, co oznacza, że wynalazki i patenty trafią do firm, a nie w próżnię. Nowy model finansowania nauki zostanie oparty na konkurencyjności i jakości, a konkursy i granty będą powszechne.

Utworzenie Narodowego Centrum Nauki umożliwi finansowanie badań podstawowych - 20 proc. wszystkich pieniędzy trafi do młodych, zdolnych naukowców. Wybitni doktoranci będą otrzymywać wysokie stypendia (4 tys. zł).

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d2l3o8e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l3o8e