Trwa ładowanie...

Czy Marek Belka obroni nas przed kryzysem?

Wczoraj bezwzględną większością głosów posłowie wybrali Marka Belkę na szefa Narodowego Banku Polskiego. Za głosowało 253, przeciwko było 184. Dzisiaj w Sejmie odbyło się zaprzysiężenie nowego prezesa banku centralnego.

Czy Marek Belka obroni nas przed kryzysem?Źródło: AFP
d23yq3w
d23yq3w

- Będę wspierał politykę gospodarczą rządu tak daleko, jak nie będzie to kolidowało z głównym zdaniem Narodowego Banku Polskiego, jakim jest zapewnienie stabilnego poziomu cen - zadeklarował po zaprzysiężeniu nowy prezes NBP.

Profesor Belka objął urząd po Sławomirze Skrzypku, który zginął 10 kwietnia w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Kandydaturę zgłosił wypełniający obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Sejmu Bronisław Komorowski. Poparli ją posłowie PO i klubu Lewicy. Przeciwko głosowały kluby PiS-u i PSL. Politycy tych partii przekonywali, że z wyborem prezesa NBP należy poczekać do wyboru nowego prezydenta.

Marek Belka piastował w latach 1997 oraz 2001-2002 stanowisko wicepremiera i ministra finansów. W 2002 roku wprowadził podatek od dochodów kapitałowych, nazwany "podatkiem Belki". W 2004 został powołany na stanowisko prezesa Rady Ministrów, na którym pozostawał do października 2005 roku.
W 2006 rozpoczął pracę na stanowisku sekretarza wykonawczego Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy (UNECE), a w styczniu 2009 został dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

d23yq3w

Nowy prezes NBP cieszy się doskonałą opinią wśród kolegów po fachu. - Uważam, że to bardzo dobra kandydatura. Jest to wybitny specjalista, z ogromnym doświadczeniem naukowym, posiada doświadczenie w zarządzaniu. Jest obeznany w funkcjonowaniu międzynarodowych instytucji finansowych. Stanowisko, które obecnie piastuje, daje ogromną wiedzę, pozwala wyrobić sobie perspektywę i ogląd nie tylko sytuacji Polski, ale również w sytuacji międzynarodowej. To jest obecnie bardzo ważne - powiedziała w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka.
Dodała, iż nie jest to kandydatura polityczna i ma nadzieję, że spotka się z poparciem w parlamencie.

Belkę popiera również Elżbieta Chojna-Duch.
- Belka to świetny fachowiec, znający się na rynkach i na tych rynkach znany. Jest to merytorycznie mocna kandydatura, dobry makroekonomista. Uważam, że kluby powinny dowiedzieć się o kandydaturze przed opinią publiczną. Gdyby zastosowano zasadę konsultacji przed ogłoszeniem kandydata, wtedy mógłby liczyć na pełniejsze poparcie sił politycznych - powiedziała PAP członek RPP.

W ocenie Andrzeja Bratkowskiego, członka RPP, Belka będzie dobrym prezesem, który ma duże doświadczenie.
- Nie sądzę, żeby były jakiekolwiek problemy ze współpracą prezesa z Radą Polityki Pieniężnej - dodał. Bratkowski sądzi, iż polityka Belki jako prezesa NBP będzie "polityką wyważoną".

Zdaniem Adama Glapińskiego z RPP bulwersujący jest tryb działania. Stwierdził, że nie wypada mu się wypowiadać na temat konkretnych osób. - Nie widzę powodu, żeby powoływać prezesa przed wyborami. Powinien zrobić to prezydent, wybrany w powszechnych wyborach. Jest to decyzja, która burzy ducha praworządności - zaznaczył Glapiński.

d23yq3w

Główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru uważa, że kandydatura Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego jest bardzo dobra. Jest to osoba dobrze przygotowana merytorycznie, z doświadczeniem rządowym i międzynarodowym, dobrze odbierana przez rynek.
- To jest bardzo dobra kandydatura, ponadpartyjna. Prof. Marek Belka jest jednym z najwybitniejszych polskich ekonomistów, z dużym doświadczeniem rządowym i międzynarodowym, z dużym autorytetem - był wicepremierem i ministrem finansów - powiedział Petru PAP.

Prof. Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers uważa, że kandydatura Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego jest jedną z najlepszych kandydatur, jakie w Polsce można mieć. Polityka pieniężna w Polsce będzie prowadzona profesjonalnie.
- W Polsce jest wiele ekonomistów bardzo dobrych, ale Marek Belka nie tylko ma ogromną wiedzę ekonomiczną, ale ma też ogromne doświadczenia polityczne, finansowe z Polski i ze świata - powiedział w czwartek PAP Orłowski. Dodał, że Belka cieszy się ogromnym autorytetem ekonomicznym.
Jak zaznaczył, Marek Belka jest gwarancją tego, że polityka pieniężna w Polsce będzie prowadzona konsekwentnie, rozsądnie, ostrożnie i profesjonalnie.
- Myślę, że bez żadnych problemów powinien on zostać przyjęty przez parlament - dodał.

Podobnie pochlebne opinie można było usłyszeć w ostatnich dniach także wśród polityków różnych opcji politycznych. Dość powiedzieć, że nawet politycy PiS podkreślali, że trudno podważyć jego kompetencje. Ich ostry sprzeciw budził jednak tryb powołania nowego prezesa. Niejednokrotnie podkreślali, że powinien go zarekomendować wybrany w demokratycznych wyborach Prezydent RP.

Z drugiej strony i Piotr Wiesiołek, zastępca i najbliższy współpracownik tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem prezesa NBP Sławomira Skrzypka, i związki zawodowe działające w banku centralnym zgodnie apelowali o jak najszybsze powołanie nowego szefa banku centralnego.

d23yq3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23yq3w